Ayak Parmağında Çıkan Yara

Ayak Parmağında Çıkan Yara

Ayaklar vücudumuzun bütün yükünü taşıyan, en çok yıpranan ve en çok bakıma ihtiyacı olan kısımlardan bir tanesidir. Ayak temizliğinin yeterli düzeyde yapılmaması çeşitli ayak hastalıklarının sık sık görülmesine neden olabilmektedir.

Ayak parmağında oluşan yaraların birçok sebebi olabilir. Bu sorunlar genetik faktörlerden dolayı meydana gelebileceği gibi çeşitli çevresel faktörlerden dolayı da oluşabilmektedir. Ayaklarda oluşan yaraların kaynağının tespiti için gerekli tetkiklerin uzman kişiler tarafından yapılması, uzman bir hekimin muayene etmesi gerekmektedir. Tüm bu muayenelerden sonra gerekli olan tedavi şeması oluşturulmalı ve uygulanmalıdır.

Ayak Parmağında Çıkan Yaranın Nedenleri Nelerdir?

1-)Mantar Enfeksiyonları

Ayaklarda oluşan yaraların en büyük kaynağı mantar enfeksiyonlarıdır. Ayakların yeterince temizlenmediği ve bakımının yapılmadığı durumlarda gözlenir. Özellikle ayakların nemli olduğu durumlarda daha sık oluşmaktadır.

Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda ayakta kaşıntı yaralara şiddetli bir şekilde eşlik etmektedir. Bu durumun yanı sıra tırnaklarda mantardan kaynaklı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden en sık tırnaklarda sararma ve uzamasında meydana gelen problemler örnek olarak verilebilmektedir.

Bu tür enfeksiyonlardan kaynaklı yaraların tedavisi için öncelikli olarak uzmanlar tarafından kişinin antifungal ilaçlar kullanması gerekli görülebilmektedir. İlk etapta topikal krem şeklindeki antifungal ilaçlar kullanılabilir. Eğer etkili olmaz ise oral yoldan antifungal kullanılabilir. Hiç bir ilacın kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolü haricinde alınmaması gerekmektedir.

Bu ilaç kullanımının yanı sıra kişi mutlaka ayak temizliğine dikkat etmeli, ayaklarını sürekli temiz ve kuru tutmalıdır.

2-)Nasır Oluşumu

Nasır hemen hemen herkeste gözlenen bir durumdur. Genellikle sıkı ayakkabı giyilmesine bağlı olarak görülmektedir. Nasır ilk başlarda deri kalınlaşması olarak kendini göstermektedir ancak ilerleyen evrelerde nasır yara oluşumu gözlenebilir. Bu durum genellikle nasırların iyi temizlenmediği durumlarda görülür, nasır iltihap kaparak kapanması zor olan yaralar oluşabilir.

Bu sebeple kişi öncelikli olarak nasır oluşumunu önlemelidir. Her daim rahat ve sıkmayan ayakkabılar kullanmalıdır. İkinci olarak oluşan nasırların azaltılması için eczanelerden alınan nasır yakıları kullanılabilir. Son olarak yara halini almış nasırlar muhakkak tedavi edilmelidir asla göz ardı edilmemelidir.

3-)Egzama Gözlenmesi

Egzama, yoğun olarak el parmaklarında ve el ayasında gözlenen bir çeşit deri rahatsızlığıdır. Ancak literatürde yapılan taramalar egzamanın ayak parmaklarında ve ayak tabanında da gözlendiğini ortaya çıkarmaktadır.

Egzama genellikle metal ya da metal benzeri yüzeylere alerjisi olan ellerde ve ayaklarda görülmektedir. Böyle bir durumda kişi acilen temas ettiği materyalden uzaklaşmalıdır.

Egzamalı ayakların hiç zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi, yayılımın önlenmesi gerekmektedir. Bu yüzden şikayet kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ