Belimden Kalçama Vuran Ağrı

Belimden Kalçama Vuran Ağrı

Vücudun herhangi bir bölgesinde baş gösterebilen ağrılar kimi zaman şiddetlenerek, vücudun başka bir kısmında daha hissedilebilmektedir. Bu tarz ağrılar yansıyan ağrılar olarak bilinir. Yansıyan ağrıya örnek olarak belden kalçaya vuran ağrılar sayılabilir. Bel bölgesinde şiddetli hissedilen ağrılar, kalçaya yansıyarak burada ağrı şikayetine yol açabilir.

Bel ve kalçada hissedilen ağrılar genellikle bel fıtığı ile ilişkilendirilir. İki bulgunun bel fıtığı rahatsızlığı belirtilerinden olduğu doğru olsa da, bel ve kalça ağrısı her zaman fıtık işaretçisi değildir. Şikayetin altında yatan pek çok neden olabilir.

Bel ve Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Beldeki ve kalçada hissedilen ağrıların nedenleri birbirinden farklı olabileceği gibi aynı sebeplerden kaynaklı da baş gösterebilir. İlk olarak iki şikayetin ortak nedenlerini ele alalım.

Travma Etkenleri

Bel ve kalçaya doğru alınan darbe veya hasarlar, ağrı şikayetine yol açabilir. Trafik kazası, sert zemine çarpma veya ani-dengesiz bir hareket akabinde bel ve kalçada ağrı oluşabilir. Alınan hasar şiddetliyse, ağrı da o denli şiddetli hissedilir. Sert fiziksel temas söz konusuysa, ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

Yanlış Oturuş Pozisyonu

Bel neredeyse her hareket esnasında kullanılan eklemlerimizden biridir. Yanlış oturuş veya duruş pozisyonda uzun süre boyunca kalmak, belde ağrıların belirmesini tetikleyicidir. Belde şiddetlenen bu ağrılar, kalça bölgesinde de hissedilebilir. Özellikle bütün gün bilgisayar başında çalışan kişilerde bu sebepten, bel ağrısına sık rastlanır.

Bel Fıtığı

Halk arasında sık rastlanan bel fıtığı rahatsızlığının en bilindik bulguları arasında bel ve kalça ağrısı gelmektedir. Baş gösteren ağrılar genellikle şiddetli seyreder. Ağrılar kişinin gündelik yaşamını olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Ağrıların fıtıkla ilgisinin olup olmadığını öğrenmek için uzmanlar tarafından MR veya röntgen gibi tetkik yöntemleri uygulanmaktadır.

Diğer Etkenler

  • Bel ve kalça bölgesinde doku, cilt enfeksiyonu acı ve ağrı hissine yol açabilir,
  • İç organ rahatsızlıkları, bel ve kalçada ağrı duyulmasına sebebiyet verebilir. Özellikle yumurtalık, böbrek ve pankreas rahatsızlıkları akabinde rastlanabilmektedir.

Bel ve kalça ağrısı şikayetlerini ayrı ayrı ele alacak olursak, nedenleri şunlardır;

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Aşırı kilo: Vücut ağırlığının fazla olması bel bölgesinde daha fazla yük binmesine neden olarak bel ağrısını tetikleyicidir.
  • Bel fıtığı,
  • Psikolojik etkenler(aşırı stres, endişe, kaygı vs.),
  • Kireçlenme,
  • Yanlış oturuş/duruş pozisyonu

Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Travma etkenleri: Kalçaya doğru alınan darbeler, ağrıya yol açabilir.
  • Yaşlılık: Yaşlılıkla birlikte eklemlerin arasındaki kıkırdak giderek yıpranır ve kalça ağrısı gibi eklem ağrıları baş gösterir.
  • Ağır fiziksel aktiviteler

Şikayetlerin altında yatan neden çok ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, gözardı edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ