Sol Memedeki Ağrı

  • 29 Kasım 2016
  • 45.260 kez görüntülendi.
Sol Memedeki Ağrı

Göğüs ağrıları sadece kadınların yaşadığı bir problem olmamakla birlikte daha nadir olarak erkeklerde de görülür. Meme ağrısı dendiğinde akla bir sürü neden gelir. Bunun için güzelce tetkikler yapılmalıdır ve tam olarak neden saptanmalıdır.

Meme ağrısı, her yaştan insanda görülebilir. Çok ciddi nedenlerden az ciddi nedenlere kadar birçok sebebi vardır. Göğüs ağrısı her iki göğüste de olabilirken tek göğüste de olabilir. Biz bu yazıda tek göğüsteki yani sol memedeki ağrının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini inceleyeceğiz.

Sol Memede Ağrı

Sol memede ağrı yaşayan hastalardan bu ağrıyı tarif etmeleri istendiğinde en çok belirti olarak keskin bir ağrı hissedildiği, memede yanma olduğu, hassaslık duygusu ve göğüs derisinin gerilmesi gibi tepkiler alınmıştır. Sol göğüsteki ağrılar genel olarak adet dönemi ile ilgili olan ağrılar ve adet dönemi ile ilgili olmayan ağrılar olarak ikiye ayrılır.

Adete Bağlı Meme Ağrısı

Adet döneminden önceki bir haftalık dönemde hemen hemen her kadında memelerde hassaslaşma ile birlikte meme ağrısı görülür. Bu ağrı adet döneminden sonra kaybolur. Bu ağrı her iki memede olabileceği gibi tek memede de olabilir. Sol veya sağ göğüste olması açıklayıcı değildir.

Adete Bağlı Olmayan Meme Ağrısı

Bu ağrı direkt memenin kendi ağrısı olabilir. Veya kalp hastalığının veya kas ve eklem ağrılarının memeye yansıması şeklinde de olabilir. Her yaştan kadında görülebilir.

Sol Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Yaralanma veya zedelenme
  • Periyodik kontrol yaptıran kadınlarda bu işlem sonrasında ağrı
  • Gebelik döneminde hormonların değişmesi sonucu tek göğüste ağrı
  • Göğüs enfeksiyonları
  • Süt ile besleme döneminde(emzirme dönemi) süt kanallarında yaşanan sorunlar sonucunda tek göğüste ağrı ve şişlik
  • Göğüs bölümündeki kaslarda veya kalpte meydana gelen hastalıklar

Göğüs bölgesindeki ağrılar genellikle sırt, boyun ve omuzlara da yansır. Bu bölgelerde de ağrı yaratabilir.

Sol Meme Ağrısı Meme Kanseri Belirtisi midir?

En çok sorulan sorulardan biri, sol meme ağrısı meme kanseri belirtisi midir sorusudur. Nadiren bu duruma evet denebilir. Meme kanseri kendini ilk olarak memede ağrı ile başlar. Fakat sol meme diye kısıtlamak yanlış olur. Her iki memede de olabilir. Eğer durduk yerde memenizde ağrı başladıysa kesinlikle doktora gitmelisiniz. Eğer meme kanseri değilse de altında yatan başka bir neden varsa o hastalık bulunmuş olur. Erken tanı konmuş olur. Bu nedenle ihmal etmeden hemen doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Tanı ve Tedavi

Öncelikle doktor sizden birkaç tetkik isteyecektir. Meme ağrılarında genelde biyopsi veya mamografi yapılır. Yapılan tetkikler sonucunda meme ağrısı altında yatan neden belirlendikten sonra tedaviye başlanır. Her sorun için farklı bir tedavi yöntemi uygulanır. Doktor uygun tedaviyi uygulamaya başlar ve sizi izlemeye alır. Sol meme ağrısının %75’i rahat bir şekilde tedavi edilir. Altında yatan ciddi bir neden varsa da ona göre tedavi ile erkenden tedaviye başlanır. Eğer sol memenizde geçmeyen bir ağrı varsa doktorunuza danışınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Woh I enjoy your posts, saved to my bookmarks!

BİR YORUM YAZ