Sol Rahimde Ağrı

Sol Rahimde Ağrı

Kasıklardaki ağrı kadınlarda genellikle yumurtalık ya da rahim hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Ağrıların şiddeti kimi zaman kadınların gündelik yaşamını da olumsuz etkileyebilmektedir.

Sol rahimdeki ağrı, rahmin sol kısmının ya da soldaki yumurtalığın ağrımasından kaynaklı olabilmektedir. Rahimde veya yumurtalıktaki bu ağrının oluşmasında birçok fizyolojik, patolojik ve psikolojik nedenler yatıyor olabilmektedir. Başta kişide üreme sorunu olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu nedenle ağrısı olan kadının çok geçmeden bir kadın doğum uzmanına başvurup gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

Sol Rahimde Ağrı Neden Olur?

Rahmin sol tarafının ağrıması sadece rahimden ya da yumurtalıktan kaynaklı olmayabilir. Bunların yanında iskelet ya da sindirim sistemi veya idrar yollarının mikrop kapması sonucu rahimde ağrı hissetmeye neden olabilmektedir. Rahimde asıl ağrıya neden olabilecek etmenler şunlardır:

1-)Regl dönemi

Regl süreci kadınlarda çeşitlilik gösterebildiği gibi etkileri de farklı olabilmektedir. Aynı zamanda bu ağrı şiddeti de bir kadının her döneminde farklılık gösterebilmektedir. Hormonların ve bedenin tekrar düzene girmesi ile ağrı geçmektedir.

2-)Enfeksiyon

Rahimde ağrı hissediliyorsa nedenlerden biri de idrar yolları ya da kadın hastalıkları enfeksiyonudur. Çevresel faktörlerden kaynaklı rahim enfeksiyon kapabilmekte ve bu enfeksiyon ağrıya sebep olabilmektedir. Gereken önlem alınmaz ise enfeksiyon ve ağrı yumurtalıklara kadar yayılım gösterebilmektedir.

3-)Tümör

Rahim içerisinde kanser dokusunun oluşumu ağrıya, şiddetli kanamalara ve akıntıya neden olabilmektedir. Sadece rahim içerisinde değil, yumurtalıklar ya da rahim ağzında da bu kanser dokusu bulunabilmektedir. Eğer ağrı şiddetini arttırıyorsa bu tümörün yayıldığı anlamına gelmektedir.

4-)Dış Gebelik

Hamileliğin anne rahmi dışında gerçekleştiği duruma dış gebelik denmektedir. Dış gebelik kanallara, rahim ağzına ya da karın içine yerleşir. İlerleyen hamilelik kesesi bulunduğu organın hacmini zorlar ve ağrıya sebep olabilmektedir. Tedavisi yapılmadığında bulunduğu organın ve çevresindeki diğer organların yırtılmasına neden olabilmektedir.

Bunların dışında bir uzman tarafından tanı koyulduysa rahim pozisyonu bozukluğu, zor doğum, yumurtalıklarda kist olması, böbrek taşları, apandisit gibi nedenler de rahmin sol kısmında ağrıya neden olabilmektedir.

Sol Rahim Ağrısı Nasıl Geçer?

Rahim bölgesinde hissedilen ağrının tedavisi, neden olan etmenlere göre değişebilmektedir. Regl dönemi ağrı kesici ilaçlarla ya da rezene, papatya çayı gibi bitki çaylarının rahatlatıcı etkileri ile atlatılabilmektedir. Regl döneminde psikolojik destek de ağrının geçmesine yardımcı olabilmektedir. Fakat ağrı şiddetli oluyor ve geçmiyor ise vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ