Bacağın Arkasında Fındık Büyüklüğünde Kitle

Bacağın Arkasında Fındık Büyüklüğünde Kitle

Bacağın arka kısmında fındık büyüklüğünde bir kitle oluşması durumunda kişinin uzman bir doktora gitmesi gereklidir. Bu gibi kitleler birçok nedene bağlı bir biçimde ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz kitleler basit nedenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkabildiği gibi büyük sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kitlelerin araştırılması için kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve gerekli testleri yaptırması gereklidir.

Bacak arkasında görülen kitlelerin büyüklüğü her kişide farklılık göstermektedir. Bazı kitleler çok daha büyük boyutlarda iken bazıları ise çok daha küçük boyutlara sahiptir. Kişinin küçük ya da büyük farkı olmaksızın tüm kitleler için doktora görünmesi gereklidir. Bazı kitleler yağ bezesi olarak adlandırılmaktadır.

Bacağın Arkasında Fındık Büyüklüğünde Kitle Neden Olur?

Bacak arkasında zaman zaman şişkinlikler oluşabilir. Bu şişkinlikler travmatik etkenlere ya da fazla egzersiz yapmaya bağlı bir biçimde oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı şişlikler sanıldığı gibi bir şişlik değil kitledir. Bu kitleler birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

1-)Enfeksiyon

Kişinin bacaklarında meydana gelen şişlik ve kitlelerin en büyük sebeplerinden birisi enfeksiyondur. Vücuda giren bakteri, virüs vb. zararlı maddelere bağlı bir biçimde ortaya çıkan enfeksiyonlar vücudun belirli bölgelerine şişkinliklere neden olabilmektedir. Bu kitleler el ile kontrol sırasında kolay bir biçimde seçilir ve bazen bu şişliklere ağrılar da eşlik edebilir.

2-)Yağ Bezesi

Yağ bezeleri vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kişinin bu durumda doktora gitmesi ile yağ bezesini küçük bir cerrahi yöntem ile ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Yağ bezeleri oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Yağ bezeleri doku ile kaslar arasında yer alan yağ hücrelerinin yan yana gelmesi ile ortaya çıkar. Bacağın arka kısmında meydana çıkan kitlenin hem yumuşak bir yapıya sahip olması hem de ağrısız olması durumunda bu sorun yağ bezesi olarak görülebilir.

3-)Travmatik Etkenler

Kişinin geçirdiği kaza, hasar ve yaralanmaların tamamı travmatik bir etken olarak ele alınır. Bu gibi durumlarda kişinin bacaklarında kitleler, ağrılar, şişlikler oluşabilir. Durumun ciddi olması halinde mutlaka doktora gidilmesi gereklidir.

Bacağın Arkasında Fındık Büyüklüğünde Kitle Nasıl Geçer?

Bacak arkasında fındık büyüklüğünde bir kitle olması durumunda kişinin doktora gitmesi gerekir. Kitle önemsiz bile olsa uzun süre kalıcı olan ve ağrılı olan kitlelerin tedavi edilmesi gereklidir. Bu durumda tedavi için en uygun yöntem doktorun yapacağı testler ile birlikte belirlenecektir. Yağ bezeleri bazen cerrahi müdahale gerektirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ