Tiroid ve Adet Düzensizliği

Tiroid ve Adet Düzensizliği

Tiroid ve adet düzensizliği birbirini etkileyen iki farklı sağlık sorunudur. Tiroidin adet düzensizliği üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Tiroid yetmezliğinin neden olabileceği adet düzensizliklerinde gerekli testlerin yapılması halinde doğru bir tanı koymak mümkün olacaktır. Adet düzensizliğinin birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Stres

Adet düzensizliği yaratan etkenler yalnızca fiziki değildir. Kişinin ruhsal yaşamı da tüm vücudunu ve organların işlevlerini etkilemektedir. Stres vücuda en çok zarar veren durumlardan birisidir. Kişinin elinden geldiği kadar bundan uzak durması sağlığı için önemlidir.

2-)Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları ve kullanılan bazı antibiyotik ilaçların adet üzerinde düzensizlik yaptığı bilinmektedir. Bu gibi ilaçların kullanımında kişinin doktora danışmadan hiçbir işlem yapmaması önemlidir. Hapın aniden bırakılması da adet üzerinde düzensizlik yapmaktadır. Kişinin adetinin düzene girmesi ilaçların kullanımından sonra 6 ay içinde ancak mümkündür.

3-)İltihaplı Pelvik Hastalığı

İltihaplı pelvik hastalığı da adet düzensizliklerine yol açmaktadır. Bakteri enfeksiyonu olarak bilinen rahatsızlık kadınların üreme organları üzerinde etkilidir. Hastalığın diğer belirtileri arasında yüksek ateş, mide bulantısı, vajinada kötü koku gibi belirtiler yer almaktadır.

Adet düzensizliğinin daha birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar arasında; prematüre yumurtalık yetmezliği, uterin polipleri ve miyomları, şeker hastalığı, karaciğer sirozu, yoğun yapılan egzersizler, steroidler, antidepresan ilaçlar yer almaktadır.

Adet Düzensizliğine Neden Olan Tiroid Hastalıkları

1-)Tiroid Yetmezliği (Hipotiroidi)

Tiroid rahatsızlıklarının adet düzensizliğine neden olduğu bilinmektedir. Tiroid yetmezliği de bu hastalıklar arasında yer almaktadır. Tiroid hormonların az üretim yapması ve hormonların az çalışması nedeniyle ortaya çıkan tiroid yetmezliği tıp dünyasında hipotiroidi olarak adlandırılmaktadır. Tiroid yetmezliği adet düzensizliğinin yanı sıra kişide zeka geriliği, unutkanlık, hareketlerin yavaşlaması, halsizlik, depresyon gibi belirtileri de ortaya çıkarabilmektedir.

Tirod yetmezliği tanısı için kişinin gerekli kan testlerini yaptırması yeterli olacaktır. Tiroid bezlerinin az çalışması ayrıca adet kanamalarının yoğun olarak artmasına da neden olmaktadır. Bu durum gebe kalma ihtimallerini azaltmaktadır.

2-)Zehirli Guatr (Graves Hastalığı)

Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen graves hastalığı adet düzensizliğine yol açan bir tiroid hastalığıdır. Tiroid bezlerinin normalden fazla çalışması halinde ortaya çıkan zehirli guatr; çarpıntı, sinir, aşırı heyecan, aşırı duyarlılık, uyku bozuklukları ve cinsel istekte azalma gibi belirtilere sahiptir.
Zehirli guatr kadınlarda adet gecikmesine ve kanamada azalmaya neden olan bir rahatsızlıktır. Hastalığın tanısı için gerekli testlerin yapılması ve bir an önce tedavi sürecine adım atılması önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ