Yeni Doğan Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

  • 31 Temmuz 2018
  • 3.732 kez görüntülendi.
Yeni Doğan Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Yeni doğmuş bebeklerin sağlıklı olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bebeğin kakasıdır. Araştırmaya göre her 2 saatte bir beslenmesi gerektiğini düşünürsek, gün içinde 5 ve ya 6 kez kaka yapması normaldir. Fakat kakanın görüntüsü ve rengi de oldukça önemli bir detaydır.

Yeni Doğan Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi sağlıklı bir bebeğin gün içerisinde 5 – 6 kez kaka yapması olağan bir durumdur. Beslenmesine göre bu sayı artabilmektedir fakat dediğimiz gibi asıl önemli nokta görüntü ve rengidir.

Doğduğu andan itibaren anne sütü ile beslenmiş olan bebekler, sütten dolayı sık sık bezini kirletebilmektedir. Fakat hazır mamaya geçtikten sonra bu sayı günde 6 ise 2’ye düşebilmektedir. Kakanın rengi süt ile beslenen bebeklerde siyaha yakın bir renkte ve akışkan haldedir. Açıkçası bu durum bebeğinizin sağlıklı olduğunu gösterir, eğer günde 6 kere bezini dolduran bir bebeğiniz varsa ve birden bire bu sayıyı 10-12 belki daha fazlaya çıkardıysa o zaman bir problem olduğunu düşünerek bir çocuk doktoruna göstermeniz faydalı olacaktır.

Bebekler dediğimiz gibi, anne sütüyle besleniyorsa kolay bir şekilde kakasını yapabilir fakat bazen zorlandığı zamanlarda olmaktadır. Böyle zamanlarda herhangi bir gıda vermemelisiniz, bu midesine dokunabilir. Onun yerine karnına masaj yaparak ya da kendiniz minik egzersizler ile bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Bakımında Özellikle Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-)Emzirme Sıklığı

Bebekler doğduktan sonra ilk 2 hafta ya da 1 ay düzensiz uykuları ve düzensiz beslenmeleri olur. Bu süreçte kendiniz bir zaman belirleyip o zamanlarda emzirmeye alıştırmanız kesinlikle doğru değildir. Gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi açısından uyanıkken ve ağladığı zamanlarda emzirmeniz daha doğrudur.

2-)Kakasına Dikkat Edin

Bebeklerde bilhassa dikkat edilmesi gereken konulardan birinin kakası olduğunu söylemiştik. Her altını değiştirdiğiniz de kakasına dikkat etmeyi unutmamalısınız. Bebekler sürekli ağlayabildiği için hastalandığını daha çok kakasından anlaşılır. Aynı şekilde kaka ve idrar sıklığı da oldukça önemlidir. Normal zamanından daha az ya da daha fazla kaka yapması bir soruna işaret olabilmektedir. Burada da sizin iyi gözlemlemeniz doğabilecek bir rahatsızlığa erken müdahale de bulunma şansını arttıracaktır.

Bebeğin her kirlendiğinden bezini değiştirmeniz de diğer önemli bir detaydır. Kirli bez ile uzun yatması, cildinin de hassaslığından dolayı çabuk bir şekilde pişik olmasına sebep olabilmektedir.

3-)Bebeğin Bulunduğu Ortamın Isısı

Bebeğin bulunduğu ortam kesinlikle klimalı olmamalıdır. Eğer klimalı bile olsa, ısısı sabit kalmalı ve kesinlikle çok serin ya da çok sıcak şekilde ayarlanmamalıdır. Bu durum bebeğin çabuk bir şekilde hastalanmasına sebep olacaktır. Unutmayın ki o yeni dünyasına alışmaya çalışan, bağışıklık sistemi tam olarak zamanla oturacak olan küçük ve oldukça hassas bir canlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ