Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik

Alçı sonrası şişlik kırık ve çıkık gibi sağlık sorunları sonrası sık görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Çeşitli hasarlara bağlı olarak vücudunuzda kırık oluşması durumunda en çok tercih edilen tedavi yöntemi alçıdır. Alçının uzun süreli takılı kalması sonrasında vücudunuzda alçının oluşturduğu baskı sonucunda oluşan çeşitli sağlık sorunları da gözlemlenebilir. Alçının takılı olduğu yerde meydana gelen şişlikler, kızarıklıklar gibi semptomlar alçıdan sonra sık karşılaştığımız semptomlar arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin endişeye kapılması için herhangi bir sebep yoktur çünkü bu semptomlar alçı sonrasında normal olarak görülür.

Alçı takıldıktan ve çıkarıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir öğrenerek çok daha bilinçli bir biçimde hareket edebilirsiniz.

Alçı Çıktıktan Sonra Şişlik Neden Olur?

Kaza ya da herhangi bir darbe sonucunda vücudunuzda kırık oluşabilir. Bu gibi durumlar zorlu ve hassas süreçler olduğu gibi kırık oldukça şiddetli ağrılara da neden olan bir sağlık sorunudur. Kırık tedavisi için uygulanan en etkili tedavi yöntemi olarak alçı yöntemi tercih edilmektedir. Alçı ile birlikte kişi uzun süre dinlenerek kırığın düzgün bir biçimde tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Alçı sonrasında vücutta şişlik, kızarıklık gibi çeşitli semptomlar gözlenebilir. Bu duruma neden olan etkenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Alçıya alınmış bölgenin hala iyileşmemiş olması,
 • Alçıya alınmış olan bölgenin yanlış bir şekilde kaynaşmış olması,
 • Alçı içindeyken tekrar eden kırık ve çıkık durumları,
 • Alçılı olan bölgeye platin takıldıysa bu platinde meydana gelen kaymalar,
 • Alçılı olan bölgenin çok fazla hareket ettirilmesi,
 • Alçılı olan bölgede meydana gelen sarkma durumlarında alçı sonrasında şişlik meydana gelebilir.

Alçı Takılı Olduğu Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kırık, çıkık ve incinme gibi sağlık sorunları sonrasında tedavi için kullanılan alçı yönteminde kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi hasarın çok daha çabuk bir şekilde tedavi olmasını kolaylaştıracaktır. Alçı takılı olduğu dönemde hastanın dikkat etmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Alçılı olan bölgenin çok fazla hareket ettirilmemesine ve alçılı bölgenin sarkmamasına dikkat edilmelidir,
 • Alçılı olan bölgenin hiçbir şekilde ıslatılmaması ve su ile temas etmemesi gereklidir,
 • Alçılı olan bölge kaşınsa bile bu bölge asla kaşınmamalıdır,
 • Alçılı kişilerin hızlı bir biçimde kilo alıp vermesi sakıncalı olduğu için beslenme düzenine dikkat edilmelidir,
 • Alçılı olan bölgeye hiçbir şekilde baskı uygulanmamalıdır,
 • Alçılı olan bölge doktorun önerisi ile birlikte düzenli aralıklar ile hareket ettirilmelidir.
 • Alçılı olan bölgenin etrafında morarma, şişlik, şiddetli ağrı varsa ve bunların yanı sıra kişide mide bulantısı, karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler mevcutsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Alçı Sonrası Şişlik ve Ağrı

Alçı sonrasında alçılı olan bölgede şişlik ve ağrı meydana gelebilir. Bu ağrıların ve şişliklerin dereceleri kırığın derecesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu durumun sebebi alçılı olan yerin uzun süre sabit kalması ve hareket ettirilmemesi sonucu kan akışının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Bu şişlik ve ağrılar alçı çıktıktan kısa bir süre sonra ortadan kaybolmaktadır. Şişlik ve ağrının uzun süre devam etmesi halinde ise en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ