Alt Dudağımda Şişlik

Alt Dudağımda Şişlik

Dudak yapısı gereği hassas bir bölge olduğundan, burada şişlik ve ağrı gibi şikayetlere fazlaca rastlanmaktadır. Dudakta şişlik genellikle enfeksiyon, travmatik etkenler(darbe, hasar vs.) ve alerji gibi durumların neticesinde baş göstermektedir.

Daha çok dudağın yanlışlıkla sert bir yere çarpılması sonucunda meydana gelen şişliklere ağrılar da eşlik edebilmektedir. Şişlik bazen tek başına görülmeyebilir.

Dudak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Travmatik Etkenler

Yumuşak ve hassas yapıda olan dudağa, darbe veya hasar alınmasına bağlı olarak dudakta şişlik sorunu baş gösterebilir. Yanlışlıkla sert bir cisme(duvara vs.) çarpma durumunda sık görülmektedir. Dudak şişmesinin en yaygın nedeni, dudağa alınan hasarlar veya yaralanmalardır.

Enfeksiyon

Bakteri, virüs gibi çeşitli zararlı mikroorganizmaların vücutta herhangi bir dokuda yaşaması ve çoğalması halinde enfeksiyon meydana gelir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen enfeksiyona, dudak bölgesinde de rastlanabilmektedir. Enfeksiyondan kaynaklı şişlikler kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin alerjiyi tetikleyici maddeye karşı verdiği tepki, alerji olarak bilinmektedir. Alerjiye yol açan madde ise alerjen şeklinde ifade edilir. Yenilen yiyecek, giyilen kumaşın cinsi, kullanılan kozmetik ürünü veya baharda görülen polenler alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Alerjik reaksiyonun sonucu olarak dudakta şişlik sorunu baş gösterebilir. Travma etkenlerinden sonra  dudak şişliğinin en yaygın nedenleri arasındadır.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz, sağlıksız ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak görülen vitamin eksikliği; beraberinde bir çok şikayeti getirmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde dudakta şişlik sorununa sık rastlanmaktadır. Hem sağlıklı yaşam hem de olası dudak şişliği problemini önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenmekte fayda vardır.

Dudak Çatlaması

Dudağın çatlamasının ertesinde dudakta şişlik sorunu meydana gelebilir. Özellikle kuru havada fazla bulunulduğunda, çok fazla güneşe maruz kalındığında veya sürekli dudak yalandığında dudakta çatlaklar oluşabilmektedir.

Uçuk

Virüslerden kaynaklanan ve halk arasında oldukça yaygın olan uçuk, dudak şişliğine ve burada ağrıya sebebiyet verebilir. Daha çok aşırı stres ve endişe gibi durumlara bağlı olarak uçuk çıksa da pek çok sebebi olabilir.

  • Vücuttaki hormonal değişimler
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenme programları
  • Uykusuzluk
  • Regl dönemi
  • Çok fazla alkol kullanımı
  • gebelik dönemi

Dudak şişliği şikayetinin altında yatan bir çok sebep olabilir. Şayet dudakta şişlikle birlikte nefes darlığı gibi farklı semptomlar söz konusuysa, ciddi sağlık sorunu teşkil ediyor olabileceğinden bir an evvel uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ