Apandisit Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

  • 30 Ekim 2018
  • 12.207 kez görüntülendi.
Apandisit Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki

Apandisit ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girip girilmeyeceği merak edilen sorulardan birisidir. Apandisit sonrasında kişinin merak ettiği sorunlardan birisi cinsel ilişki için ne zaman başlaması gerektiğidir. Apandisit oldukça ağrılı bir süreç olduğu için son ve en etkili çare olarak cerrahi yöntem gereklidir. Cerrahi yöntem sonrasında hastaların bir süre cinsel ilişkiden uzak durması ise oluşabilecek yan etkilerin önüne geçeceği için çok önemlidir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilmeli?

Apandisitin iltihap kapması ya da enfeksiyonel boyutta bir bozukluk oluşması durumunda apandisit ağrıları ortaya çıkar. Karın ve kasıklarda şiddetli ağrıya neden olan apandisitin tanısı için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli olan tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre erkeklerde apandisit oluşma ihtimali kadınlara oranla çok daha fazladır. Bu nedenle erkeklerin daha çok risk altında olduğunu bilinmesi gerekir. Kadınlarda bu tarz hastalıklara pek fazla rastlanmasa da yine de görülme olasılığı olduğu unutulmamalıdır.

Apandisit sorunlarında çare olarak ameliyat olunması gerekir. Ameliyat kolaydır ve sonrasında dikkatli olunması halinde hastalık kısa süre içinde tedavi edilebilmektedir. Apandisit ameliyatından kısa bir süre sonra kişi kendi işlerini halleder bir hale gelebilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci ise kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Apandisit ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de cinsel ilişkidir. Ameliyat sonrasında tam bir iyileşme olması için 6 hafta beklenmesi gereklidir. Bu süre içinde dikişler alınmış bile olsa tedavi devam edeceği için hastanın bu 6 haftalık süre içinde cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilmektedir. Bu süreçte cinsel ilişkiye girilmesi enfeksiyon ve iltihap riskini ortaya çıkarabileceği için dikkat edilmesi gereklidir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Apandisit ameliyatı zorlu bir ameliyat türü değildir. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta ayağa kalkabilmekte ve kendi işlerini halleder bir hale gelebilmektedir. Ameliyat sonrasında daha hızlı bir iyileşme süreci geçirmek için ise hastanın dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Apandisit ameliyatından sonra hastanın dikkat etmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Apandisit ameliyatı sonrasında tam iyileşme süreci yaklaşık olarak 6 haftadır. Bu süreçte daha öncesinde dikişler alınmış olsa bile tedavinin devam ettiği unutulmamalıdır.
  • Apandisit ameliyatından sonra bir süre enfeksiyon ve iltihap kapmamak için hastanın cinsel ilişkiden uzak durması tavsiye edilmektedir. Hastanın ameliyattan yaklaşık olarak 6 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilmektedir.
  • Apandisit ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise ağır egzersiz ve yük taşımaktan kaçınılması gerektiğidir. Özellikle kasıkları etkileyecek tarzda etkinliklerden mutlaka uzak durulması gereklidir.
  • Apandisit ameliyatı sonrası doktorun önereceği ilaçların düzenli bir biçimde kullanımı da çok önemlidir. Doktorun önermediği hiçbir ilacın kullanımı uygun değildir ve tavsiye edilmemektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ