Bacaktaki Kırmızı Lekeler

Bacaktaki Kırmızı Lekeler

Bacakta oluşan kırmızı lekeler neyin habercisi olabilir? Bacaktaki kırmızı lekeler genellikle alerjen etkinin göstergesidir. Kırmızı lekeler deterjan, parfüm gibi kullanılan ürünlere; kırmızı et, yumurta, tatlı gibi yiyeceklere ve mevsimsel olarak polene veya güneşe olan hassasiyet ile ortaya çıkmış olabilir. Bacaklardaki kırmızı lekelerin alerjik olmasından şüphelenilmesiyle birlikte alerji testi yapılmalıdır.

Bacaktaki kırmızı lekeler tüy alma sonrasında da ortaya çıkabilir. Jilet, makine ve ağda gibi yöntemlerle beraber deri hassasiyet derecesine göre kızarabilir. Ancak herkesin hassasiyeti farklı olmasıyla birlikte lekenin oluşması ve yapısı değişkendir. Bazen düz kırmızı leke olarak bazen ise pürüzlü kabarcık bir yapıda olabilir. Bu kızarıklıkların sebebi böcek ısırması, sedef ve egzama gibi nedenler olabileceği için tanı ve tedavi için doktor muayenesi önemlidir.

Koyu kırmızı lekeler ise cilt kanserinin göstergesi olabilir. Bacakta ve ciltte göreceğiniz kırmızı lekeleri dikkate alıp uzman doktora danışmak önemlidir. Erken teşhis ile ciddi bir rahatsızlığı atlatabilirsiniz.

Bacaktaki Kırmızı Lekeler Hangi Hastalıklarla Bağlantılı Olabilir?

1-)Sedef Hastalığı

Sedef hastalığında da kırmızı lekeler görülür. Bu lekelerin çevresinde beyaza yakın renk değişimleri görülür. Yaygın bir hastalık olan sedef ilaç ve merhemler ile tedavi edilebilir.


2-)Böcek Sokması

Kırmızı lekeler böcek sokmasına karşı vücudun bir tepkisi olabilir. Bazı böceklerin ısırmasıyla farklı ve ciddi  hastalıklar başlayabilir. Böcek sokması ile başladığını düşünüyorsanız özellikle kenelerin yaydığı “kırım kongo kanamalı ateşi” hastalığına karşı tedbir olarak doktora görünmenizde fayda vardır.

3-)Alerjiler

Bacakta görülen kırmızı lekeler genellikle gıda, kimyasal ve tekstil alerjisi ile ortaya çıkmış olabilir. Giyilen kıyafetin kumaşı, kullanılan çorap yapı olarak veya yıkandıkları deterjan ile bacağınızda alerji yapmaya neden olmuş olabilir.

Aynı zamanda kullanılan temizlik ve kozmetik ürünleri de buna büyük bir etkendir. Alerjik tepki olarak başlayabilecek kırmızı lekelerden kurtulmak için alerjinin neye karşı olduğu tespit edilmeli ve uzaklaşılmalıdır. En sağlıklı sonuç yapılacak olan alerji testi ile görülecektir.

4-)Eritema Nodozum

Cilt yüzeyinin altındaki yağ tabakasını etkileyen bu rahatsızlıkta ağrılı koyu lekeler görülür.


5-)Egzama

Cilt kuruluğu ve kaşıntı ile görülen egzamada kırmızı lekeler görülür. Egzama bir tür alerjen tepkidir. Bulunduğu deride kızarıklık, kaşıntı ve pul pul olma gibi rahatsızlıklar çıkarmasıyla bilinir.

Bacakta görülen kırmızı lekelerin bir çok nedeni bulunabilir. Nedenlerin araştırılması, alerji testinin yapılması için doktora görünmekte fayda vardır. Bu lekeler üç ile beş gün arası bir sürede kaybolmuyorsa ciddi bir sorun olabileceğini unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ