Baş Dönmesi ve Burun Kanaması

Baş Dönmesi ve Burun Kanaması

Baş dönmesi ve burun kanaması, bazen beraber bazen birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkan hastalıklardır. Bu iki hastalığa genetik, çevresel, ilaçlar vb. gibi birden fazla faktör neden olabilmektedir.

Baş Dönmesi ve Burun Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Burun kanaması genel olarak burun içinde bir damar rahatsızlığı ve darbeler sonucunda meydana gelmektedir. Buruna alınan bir darbe sonucunda burnun çatlamasıyla veya kırılmasıyla bu kanama meydana gelebilmektedir. Bu kanama sonucu hasta eğer kan tutma gibi psikolojik bir rahatsızlığı varsa, baş dönmesi veya baş ağrısı da yaşayabilir. Baş dönmesi durumu kişinin aldığı darbenin sonucunda da meydana gelebilmektedir. Şimdi baş dönmesi ve burun kanamasının nedenlerini birlikte gözden geçirelim:

 • K Vitamini Eksikliği: K vitamini vücudumuzda kanın pıhtılaşmasını sağlayan bir vitamindir. Aynı zamanda kemikleri de güçlendirici etkiye sahiptir. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerde yer almaktadır. K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşması daha zor olur. Burun kanaması da K vitamininin eksikliğinde ortaya çıkmaktadır.
 • Hipertansiyon: Birçok nedenden kaynaklanan kan basıncı yüksekliğine hipertansiyon adı verilmektedir. Hipertansiyon nedeniyle damarlarda genişleme, tıkanma veya yırtılma meydana gelebilmektedir. Bu yırtılmalar sonucu kanamalar oluşmaktadır. Burun kanaması ve beraberinde gelen baş dönmesi de hipertansiyondan kaynaklı olabilmektedir.
 • Solunum Yolları Hastalıkları: Sinüzit, grip ve nezle gibi hastalıklar baş dönmesine ve burun kanamasına neden olabilmektedirler. Bu gibi hastalıklarda burun içindeki damarlarda yırtılmalar olabilmektedir. Bu yırtılmalar sonucunda burun kanaması gerçekleşir. Burun kanadığı için solunum yetersizliği yaşanmaktadır. Bu solunum yetersizliği ise baş dönmesine neden olmaktadır.
 • Diğer Durumlar: Baş dönmesi ve burun kanamasının nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aşağıda bahsedeceğimiz durumlar da bu iki rahatsızlığa sebep olabilmektedir:
 • Vücudun direncinin düşmesi ve bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi,
 • Az sıvı alımı,
 • Sıcak havalar burun kanamasıyla birlikte baş dönmesine ve hatta bayılmalara neden olabilmektedir.
 • Cereyanda kalmak, mevsim geçişleri ve soğuk havalar da burun kanaması ve baş dönmesine neden olabilmektedir.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların yan etkisiyle burun kanaması ve baş dönmesi problemleri görülebilmektedir.
 • İlerlemiş olan karaciğer ve böbrek hastalıklarının sonucunda bu rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.
 • Burun içinde kılcal damar yumağı görülmesi,
 • Aşırı yorgunluk durumları,
 • Yoğun stres,
 • Sigaranın burun içindeki damarlara zarar vermesi,
 • Beyin kanaması gibi durumlar.

Baş Dönmesi ve Burun Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişide baş dönmesi ve burun kanaması görülüyorsa, öncelikle bunun nedeni belirlenmelidir. Eğer bu durum vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, kişiye vitamin takviyesi yapılabilir. Eğer durum aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklıysa, kişinin dinlenmesi gerekmektedir. Eğer kanamayla birlikte baş ağrısı, bayılma veya kusma belirtileri görülüyorsa hastanın acil bir şekilde bir doktora götürülmesi gerekmektedir. Tansiyon hastalarının sıcak havalarda çok sık dışarıda bulunmaması bu durumu engelleyebilir. Eğer kişi yalnız burun kanaması ve baş ağrısı gibi bir durumlar karşı karşıya kaldıysa öncelikle bir yere oturtulur. Dinlenmesi ve kanamanın durması sağlanır.

Burun kanaması ve baş dönmesi problemleri kişide sık sık meydana geliyorsa, bu durumda kesinlikle bir Beyin Cerrahisi ve Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna görünmenin faydası olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ