Baş ve Gözde Basınç

Baş ve Gözde Basınç

Baş ve göz bölgesinde meydana gelen basınç çoğu zaman kişinin dayanamayacağı düzeyde ağrının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumda meydana gelen ağrı birçok hastalığın semptomu ile karıştırılabilmektedir. Burada doğru bir teşhis için doktorun dikkatli muayenesi ve hastanın şikayetlerini doğru bir şekilde anlatması gerekmektedir.

Baş ve gözde meydana gelen basınç bir çok hastalıktan dolayı oluşabilmektedir. Genellikle çok fazla hastalıkta görülmesi ayrım için ikinci ve üçüncü semptomların olması ihtiyacını doğurmaktadır.

Baş ve Gözde Basınç Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Göz Hastalıkları

Gözde meydana gelen görme bozuklukları göz içerisinde basınç oluşumuna sebep olabilmektedir. Görme bozukluklarından dolayı oluşan basınç genellikle düzenli gözlük kullanan kişilerde göz numarasında büyüme meydana geldiğinde gözlenmektedir. Böyle bir durumda kişinin bir göz doktoruna gitmesi, tekrar muayene olması ve gerekli ise gözlerine uygun yeni numaraları alması gerekmektedir.

Patolojik bir şekilde oluşan göz hastalıklarında da gözde basınç oluşumu söz konusu olabilmektedir. Bu durum göz içerisinde oluşan patolojik oluşumlar yani göz tümörleri olabilir. Böyle bir durumda göz içerisinde meydana gelen basınç artışı sürekli artan bir şiddet ile devam etmektedir. Böyle durumlarda baş bölgesinde de basınç artışına bağlı şiddetli baş ağrısının gözlenmesi söz konusu olabilmektedir.

2-)Tümör Kaynaklı Artış

Göz ve kafa içerisinde basınç artışı, tümör kaynaklı oluşumlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Kişinin bir anda şikayetlerinin oluşması, sosyal hayatından tamamen kopması ve ağrıların dinmek bilmemesi kanser oluşumunun göstergesi olabilmektedir.

Böyle bir durumda erken safhanın hayat kurtardığı unutulmamalıdır. Kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Kafa içerisinde oluşan basıncın giderek artışı kişinin beyin kanaması geçirmesine sebep olabilir. Bu durumun önlenmesi, kişinin hayati fonksiyonlarının devamı için kafatası içi basınç acil müdahale ile azaltılabilir.

3-)Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon kan basıncının normal düzeylerden daha yüksek olmasıdır. Bu durum kronik bir hastalıktır ve kişi hayatı boyunca ilaç kullanmalıdır.

İlaçların doğru bir şekilde kullanılmaması kafa içi basıncın artmasına ve beyin kanaması geçirerek kişinin hayatının son bulmasına sebep olabilmektedir.

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin zaman zaman ilaç dozlarının yeterli gelmemesine bağlı olarak başta ve gözlerde ağrı ve basınç artışı şikayeti söz konusu olabilmektedir.

Şikayetin altında yatan nedenin doğru tetkiki ve tedavi yöntemi için kesinlikle uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ