Bel Fıtığı Sonrası Bacak Ağrısı

Bel Fıtığı Sonrası Bacak Ağrısı

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı kişinin vücudunun farklı bölgelerinde ağrılar, yanmalar meydana gelebilmektedir. Oluşan ağrı ve acıların kaynağı ameliyat sonrasında vücutta meydana gelen komplikasyonlar olabilmektedir. Bu durum ameliyat sonrasında iyileşme süreci içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak bazı olgularda bu durum giderek şiddetlenir ve farklı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açar.

Bel Fıtığı Sonrası Bacak Ağrısı Neden Olur?

1-)Yük Binmesi

Bel fıtığı ameliyatları sonrasında hastanın iyileşme süreci boyunca vücudun yük binme yeri değişmektedir. Vücudun yükünü taşıyan bel bölgesindeki yükün yeri, bacaklara özellikle diz kapaklarına geçmektedir. Bu nedenle özellikle bel fıtığı olan kişilerde ya da bel fıtığı ameliyatı geçiren kişilerde bu hastalığa bağlı olarak ileriye dönük bacak ağrısı gözlenebilmektedir. Böyle bir durumda iyileşme sürecini hızlandırmak için fizik tedavi uygulanması gerekmektedir.

Bu tarz nedenlerden kaynaklı oluşan bacak ağrısı genelikle yükün yerinin değiştirilmesi ile hızla ortadan kalkmaktadır. Bu durum kişinin yapacağı düzenli spor ve egzersiz ile mümkündür.

2-)Travmatik Etkenler

Bacak ağrısı oluşumunun nedeni bu bölüme alınan sert darbeler ya da geçirilen kazalar olabilir. Bel fıtığı kronik olarak gelişebileceği gibi ani kazalar sonucunda da gelişebilir. Bacak ile bel fıtığı aynı anda gelişebilir ancak bacaktaki problem bel fıtığından sonra ortaya çıkabilir ya da gözden kaçmış olabilir.

Bu durumda bacakta meydana gelen travmanın boyutu incelenmelidir. Gerekli tetkikler yapılmalı, film çekilmeli gerekli görülürse uzmanlar tarafından MR yapılır. Tüm bu işlemlerin sonucunda gerekli tedavi yöntemi seçilip uygulanır.

3-)Kronik Hastalıklar

Çoğu kronik hastalıklar ameliyat gibi büyük operasyonlar sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle oto immün hastalıklar bu şekilde meydana çıkabilmektedir. Yanlış yapılan operasyonlar sonucunda, bel fıtığı ameliyatları sonucunda vücudun çeşitli bölümlerinde çeşitli ağrılar meydana gelebilmektedir.

Romatizmal hastalıklara sahip kişilerde bu tarz ameliyatların sonucunda bacakta ağrı oluşumu gözlenebilmektedir. Hatta meydana gelen ağrılarda şişlikler, kızarıklıklar, enfeksiyon benzeri ödem oluşumları gözlenebilmektedir.

NOT: Bel fıtığı ameliyatı sonrasında bacakta meydana gelen ağrının nedeni bel fıtığı ile ilişkili olabileceği gibi bel fıtığından bağımsız olarak da seyredebilmektedir. Bu yüzden meydana gelen ağrı ayrı şekilde düşünülüp tüm tetkikler ayrıntılı olarak yapılır. Tetkikler sonucunda konulan teşhise uygun olarak gerekli olan tedavi uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ