Boyunda Damar Ağrısı

Boyunda Damar Ağrısı

Boyun damarlarında ağrı kimi zaman sol tarafta kimi zaman da sağ tarafta spesifik olarak bir damardan kaynaklanabilir. Özellikle sol tarafta bir gerilme ya da ağrı var ise bu damardan kaynaklanıyor olabilir. Şah damarın yani aortun olduğu bölgedeki normal olmayan bir ağrı önemli bir hastalık habercisi olabilir. Ya da damarda oluşan bir patolojik durumun habercisi olabilir. En kısa sürede uzman hekim kontrolünde hissedilen ağrının sebebi bulunmalıdır.

Boyun Damarları Neden Ağrır?

Hareketsizlik

Son yıllarda özellikle bilgisayar başında oturmaktan ve masa başı işlerden ötürü sıklıkla boyun ağrısı sorunları yaşanmaktadır. Sürekli eğilerek ve masa başında oturarak bir de spordan uzak bir hayat var ise boyun ağrıları kaçınılmaz bir hal almıştır.

Boyun Düzleşmesi

Boyunda düzleşme problemi çok fazla görülmektedir. Normalde boyun arkasındaki lumberlerde beklenen eğrilikten daha az bir eğrilik görülmektedir. Bu durum boyun düzleşmesinin başlangıcı olabileceği gibi giderek daha da ciddi bir problem haline gelebilir. Boyun düzleşmesinde tedavi olarak ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmadan önce boyun egzersizleri ve fizik tedavi uygulamaları gerekir.

Kişinin boyun düzleşmesinde hissettiği ağrı genel olarak omuzlara ve sırta kadar inebilir. Gerilme, damar ağrısı ve kas ağrısına benzer ciddi derecede acıya neden olabilir. Bu nedenle hekim gerekli görürse kas gevşetici ya da ağrı kesici bir ilaç reçete edebilir.

Yanlış Duruş Pozisyonu

Gece yatarken yastığın yanlış pozisyonda olması ya da kişinin yanlış pozisyonda yatması, yatağın sağlıksız olması boyun ve belde fıtıklara kadar neden olabilir. Bu durumda ortopedik yastıkların ve yatakların kullanılması gerekir. Boyun egzersizlerinin sağlıklıyken de yapılması gerekir. Bunun olmaması durumunda boyunda düzleşme, fıtık ya da disk kaymasının olması çok beklendik bir olaydır.

Kireçlenme

Hareketsizlikten ötürü boyunda kireçlenmeler de görülebilir ve yine egzersizler, fizik tedavi uygulamaları ile tedavi sürecine başlanır. Ancak sıklıkla kireçlenmelerin tedavisinde hekim kontrolünde ilaç kullanımı gerekir. Boyundaki fıtıklarda da fizik tedavi uygulamaları ilk tercih olurken ilaç kullanımı ile de desteklenir. Uzman doktorun gerekli görmesi ile cerrahi bir operasyon fıtık ve disk kaymasından ötürü gerekebilir.

Yüksek Tansiyon

Boyunda damar ağrıması aortun genişlemesinden kaynaklı yani yüksek tansiyon nedeni ile de olabilir. Bu kimseler genellikle ağrılarını enseden giren bir gerilme, acı olarak tanımlamaktadır. Bu ağrılar hafife alınmamalıdır ve yüksek tansiyonun habercisi olabileceği için en kısa sürede uzman hekimine danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ