Dudak Kenarında Siyah Nokta

Dudak Kenarında Siyah Nokta

Siyah noktalar kadınların en büyük korkularından birisidir. Siyah noktalar çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt kusurlarından birisidir. Siyah noktalar yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de ortaya çıkan bir sorundur. Siyah noktaya etki eden çok sayıda neden vardır ve bu nedenlerin hepsi her kişide farklıdır. Bu nedenle siyah noktaların çıkış sebebini bulmak ve tedavi edebilmek için kişinin doktora danışarak test yaptırması gerekmektedir.

Siyah noktalar vücudun birçok bölgesinde karşımıza çıkabilir. Yüzde, yanaklarda, dudak kenarlarında ve vücudun geri kalan tüm bölgelerinde sık sık siyah noktalar meydana gelebilmektedir. Siyah noktaların en çok görüldüğü bölgeler arasında dudak kenarları ve yanaklar yer almaktadır.

Dudakta Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah nokta oluşumunun çok sayıda nedeni olduğu bilinmektedir. Bu durumda kişiye yapılacak muayeneler sonucunda siyah noktaların neden oluştuğu ortaya çıkacaktır. Siyah nokta oluşumunun en sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Siyah noktaların oluşmasının en büyük sebebi kişinin maruz kaldığı sigara dumanıdır. Gün içinde hepimiz sık sık sigara dumanına maruz kalmaktayız. Sigara içen kişilerin açık alanda sigara içmesi vb. gibi durumlar kişinin etkilenmesine neden olmaktadır. Pasif içicilik olarak adlandırılan bu durumda kişinin cildinde siyah nokta oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Sigara dumanı kişinin cildinde yer alan gözeneklere yerleşir ve bu durumun sonucunda da ciltte siyah noktalar oluşur. Bunun için mümkün olduğu kadar sigara içilen yerlerden uzak durulması gereklidir.
  • Siyah nokta oluşumunun diğer bir sebebi ise kullanılan kozmetik ürünlerdir. Bu durumda kişinin kesinlikle uzman bir doktora danışarak cildine uygun bakım ve kozmetik ürünlerini tercih etmesi gereklidir. Bunun için kaliteli ürünlerin tercih edilmesi de büyük bir önem taşımaktadır.
  • Ciltte siyah nokta oluşumunun nedenleri arasında yağlı cilt sorunu da yer almaktadır. Yağlı bir ciltte sık sık siyah nokta, sivilce gibi cilt kusurları meydana gelebilir.
  • Vücutta demir fazlalığı olması da siyah noktaların oluşmasında önemli bir etkendir. Bu durum özellikle dudak kenarında siyah nokta oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için ilaç kullanımı yapmak gerekebilir.

Siyah Noktalar Nasıl Tedavi Edilir?

  • Siyah noktaları tedavi edebilmek için yapılacak işlemlerden birisi yağsız kozmetik ürün kullanımı yapmak olacaktır. Bunun için seçilen ürünlerin içeriği incelenmeli ve buna göre bir kullanım yapılmalıdır.
  • Siyah nokta oluşumunda cilt doktoruna danışarak uygun ilaçların kullanılması da iyi bir tedavi yöntemi olacaktır. Kullanılan ilaçların doktor kontrolünde kullanılmasına da dikkat edilmelidir.
  • Siyah noktalardan kurtulmak için buhar banyosu yapmak da denenebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ