Dudak Morarması

Dudak Morarması

Dudak morarması çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilen bir sağlık sorunudur. Dudak morarması sorunu her kişide zaman zaman meydana gelebilen bir sorundur. Bu sağlık sorunu ara sıra meydana çıktığında genel olarak basit nedenlere bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Dudak morarmasının birçok nedeni olsa da her durum farklı kişilerde farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Dudak morarması bazı zamanlarda anlık hava durumuna bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Bu gibi durumlar geçicidir ve hiçbir zararı bulunmamaktadır. Dudak morarmasının daha ciddi olduğu durumlarda ise kişinin uzman bir doktora danışması yapılacak en uygun işlem olacaktır.

Dudak Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Anemi(Kansızlık)

Anemi halk arasında kansızlık olarak bilinen bir rahatsızlık türüdür. Anemi kişinin yuvarlak yani alyuvar kan hücrelerinin az olması durumunda karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sorun ile kaşı karşıya kalan kişilerde birçok sağlık sorunu gözlenebilmektedir. Kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından birisi de dudak morarmasıdır. Anemi sorunu olan kişilerin ara sıra dudaklarında morarma meydana gelebilir. Bu durumda kişinin anemi için tedaviye başlaması gereklidir. Anemi olan kişiler ilaç ile tedavi olabilmektedir.

2-)Güneş Işınlarına Maruz Kalma

Güneş ışınlarına maruz kalmak kişinin dudaklarında geçici renk değişimlerine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin uzun süreli koruma için güneş ışınlarına karşı etkili ilaçları ve kremleri kullanması tavsiye edilmektedir.

3-)Siyanoz

Siyanoz hastalığı vücut dokularına giden dokuların oksijensiz kalma durumuna verilen bir isimdir. Bu tarz sağlık sorunlarında birçok farklı sağlık semptomu gözlenmektedir. Bu semptomlar arasında dudak morarması da yer almaktadır. Siyanoz hastalığı daha çok kalp, akciğer hastalıklarında karşımıza çıkan bir sorundur.

4-)Diğer Nedenler

Dudak morarmasına neden olan etkenler arasında alerjik reaksiyonlar, dudağa alınan darbeler, kullanılan kozmetik ürünler, lentigo(güneş lekesi), yeme bozuklukları, toksin, zehir, ilaçların yan etkisi ve uzun süre susuz kalmak gibi sebepler yer almaktadır.

Dudak Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak morarmasını tedavi edebilmek için öncelikli olarak hastalığın tanısı yapılmalıdır. Bunun için yapılacak doğal yöntemler ilk sırada yer almakta ve çok tercih edilmektedir. Dudak morarmasını önlemek için yapılacak işlemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dudak kuruluğu da morarmaya yol açacağı için kişinin bol bol nemlendirici ürün kullanımı yapması tavsiye edilmektedir.
  • Limon ve bal karışımı dudak morarmalarına iyi gelen doğal karışımlar arasında yer almaktadır. Bunun için hazırlayacağınız limon ve bal karışımını günde en az 3 kere kullanmanız etkili bir yöntem olacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ