Elmacık Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Elmacık Kemiği Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Elmacık kemiği ağrısı nedenleri nelerdir bu sorunla karşı karşıya kalanların merak ettiği sorulardan birisidir. Elmacık kemiğinde meydana gelen ağrılar birçok sebepten ortaya çıkabilir. Kişinin yüzünün herhangi bir bölgesinde görülebilen ağrılar, elmacık kemiğinde de görülebilir ve kişiye ağrı verebilir. Ciddi bir ağrı olarak görülmeyen elmacık kemiği ağrılarının aniden başlaması durumunda ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve doktora danışılmalıdır.

Elmacık Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Elmacık kemiği ağrısı çok sık karşılaşılan bir sorun olmasa da yine de dikkat edilmesi gerekir. Yüzün çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrının neden olabileceği elmacık kemiği ağrılarının en sık karşılaşılan sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

  • Elmacık kemiği ağrısının sebeplerinden birisi sinüzit ağrısıdır. Yüz bölgesinde de yer alan sinüsler bu bölgede ağrıya neden olabilmektedir.
  • Elmacık kemiklerinde ağrıya neden olan etkenler arasında dişle ilgili sağlık problemleri de yer almaktadır. Özellikle diş apsesi vb. durumlarda meydana gelen ağrılar elmacık kemiğinde de hissedilebilmektedir. Tedavi için mutlaka uzman bir diş hekimi ile görüşülmelidir.
  • Sinirlerde meydana gelen herhangi bir hasar durumunda da elmacık kemiğinde ağrı görülebilir.
  • Yüz bölgesi ağrıları da elmacık kemiği ağrısına neden olabilmektedir.
  • Derinin altında irin biriktiğinde apse oluşabilir. Oluşan apsenin neden olduğu ağrılar arasında elmacık kemiği ağrısı da yer almaktadır.
  • Yüze alınan bir darbe, yaralanma gibi travmatik vakalar da elmacık kemiği ağrısının sebepleri arasında yer alabilmektedir.
  • Migren ve zona hastalığı gibi sağlık sorunları da elmacık kemiği ağrılarına neden olabileceği için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve ağrının altında yatan neden araştırılmalıdır.

Elmacık Kemiği Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Elmacık kemiği ağrısının en belirgin semptomları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Elmacık kemiğinde zonklama ya da kramp şeklinde görülen ağrılar,
  • Kulak ve yüzün diğer bölgelerinde hissedilen ağrılar,
  • Yüz hareket ve mimiklerinde hareket kısıtlılığı meydana gelmesi.

Elmacık Kemiği Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Elmacık kemiği ağrısının tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak ağrının altında yatan ana sebep araştırılmalı ve buna uygun bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Ağrı zonklama şeklinde ise genellikle bunun sebebi diş apsesi ya da dişle ilgili diğer sağlık sorunlarından kaynaklıdır. Ağrının kafada basınç hissine neden olması ise akıllara sinüziti getirebilir. Sorunun kaynağı bulunduktan sonra ağrıya neden olan hastalık tedavi edilmelidir.

Elmacık kemiği ağrısı için doktor kontrolünde ağrı kesici kullanımı yapmak uygun olacaktır. Ağrının yüzün çeşitli bölgelerinde hissedilmesi ile birlikte ise mutlaka nöroloji uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir. Sorun kalp krizi gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkmış olabileceği için doktor kontrolü mutlaka yaptırılmalıdır.

Elmacık kemiği ağrısını teşhis edebilmek için MR röntgeni istenebilir. Görüntüleme testleri ile birlikte kemik, kas ya da sinirlerden kaynaklı sağlık sorunları ortaya çıkartılacak ve uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ