Ertesi Gün Hapı ve Adet Düzensizliği

Ertesi Gün Hapı ve Adet Düzensizliği

Ertesi gün haplarının kullanım amacı korunmadan ilişkiye girilmesi sonucu oluşabilecek, istenmeyen gebelikleri hızlı bir biçimde önlemektir. Bu hapları kullanan kişiler böylece oluşabilecek bir hamileliği önleyecektir. Ertesi gün haplarını satın almak oldukça kolaydır. Bu gibi durumlarda kişinin hemen ertesi günü eczaneye gitmesi yeterli olacaktır. Ertesi gün haplarının kullanımı çoğu kişiye önerilmez. Bu nedenle bu hapların rastgele bir biçimde birkaç kere kullanımı dışında tavsiye edilmemektedir.

İçerisinde çok sayıda hormon bulunan ertesi gün hapları kişinin hormonlarında büyük farklılıklara ve değişimlere yol açacağı için çok dikkatli bir biçimde kullanılması gereklidir. Çok acil durumlar dışında doğum kontrol yöntemi olarak ertesi gün haplarının yerine diğer sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları günümüzde çoğu kişi tarafından tercih edilen bir ilaç türüdür. Bu ilaç kullanımı oldukça basittir. Korunmasız bir biçimde cinsel ilişkiye girilmesi ile birlikte hemen sabahında kadınların bu hapı kullanması olası bir hamileliği etkileyen bir yöntem olacaktır. Ertesi gün hapları cinsel ilişki sırasında kadın rahmine dökülen spermleri öldürdüğü için bu spermler etkisiz bir hale gelmekte ve hamileliğine neden olmamaktadır.

Ertesi gün haplarının çok geciktirilmeden kullanılması önemlidir. Bununla birlikte ertesi gün hapının kullanımı için aylık belirlenen sayı birdir. Ayda bir kere kullanım dışında ertesi gün hapı kullanımı önerilmemektedir.

Ertesi gün haplarının kullanım süresi en geç 3 gündür. İlacın tam bir etki gösterebilmesi için hemen ertesi gün alınması daha faydalı olacaktır. Bu ilacın tam olarak yüzde yüz bir koruma sağlamadığı da bilinmeli ona göre cinsel ilişkiye girmeden önce gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

Ertesi Gün Hapları Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün haplarının birçok yan etkisi bulunur. Çoğu doğum kontrol yönteminde bu yan etkiler görülebilir. Ertesi gün haplarının en sık görülen yan etkileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • İçerisinde çok sayıda hormon olan bu haplar kişide hormon düzensizliklerine yol açabilir.
  • Adetlerde gecikmeye neden olan ertesi gün hapları bu nedenle tavsiye edilmeyen bir ilaç türüdür.
  • Ertesi gün haplarının bilinen diğer bir olumsuz yanı ise ara kanamalara neden olmasıdır. Bunlar geçici kanamalardır.
  • Adet düzensizliğinin yanı sıra mide bulantısına da yol açan ertesi gün hapları mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır.
  • Ertesi gün haplarının sık görülen diğer yan etkileri arasında baş dönmesi, karında şiddetli ağrı, baş ağrısı, halsizlik ve göğüslerde meydana gelen aşırı hassasiyet gibi etkiler yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ