Oğlum Sürekli Boğaz Enfeksiyonu Geçiriyor

Oğlum Sürekli Boğaz Enfeksiyonu Geçiriyor

Halk arasında fazlaca rastlanan boğaz enfeksiyonu şikayeti çocuklarda da meydana gelebilmektedir. Çeşitli virüs ve bakterilerden kaynaklanan boğaz enfeksiyonu genellikle kolay atlatılır. Ancak kimi zaman boğazdaki enfeksiyon ciddi rahatsızlıkların bulgusu olarak baş gösterebilir. Enfeksiyon tek başına rahatsızlık belirtisi olarak değerlendirilemez, beraberinde görülen diğer bulguların da detaylı izlenmesi gerekmektedir.

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu olarak da bilinen boğaz enfeksiyonu vücutta çeşitli semptomlarla kendini gösterir.

Boğaz enfeksiyonunun/iltihaplanmasının en yaygın belirtisi; boğazda ağrı ve yutkunma sorunudur. Bunların dışında boğaz kuruluğu, boğuk ses, baş ağrısı, nefes darlığı, halsizlik/yorgunluk belirtileri de vardır.

Bir çok anne ve baba, “oğlum/kızım sürekli boğaz enfeksiyonu geçiriyor” serzenişinde bulunurlar. Bunun sebebi genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar olmaktadır. Çocuğun soğuk algınlığına sık yakalanması, sürekli boğaz enfeksiyonu sorunu görülmesine neden olabilir. Ancak soğuk algınlığı dışında pek çok etken de söz konusu olabilir.

Boğaz Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Boğaz enfeksiyonu ya da üst solunum yolu enfeksiyonu; soğuk algınlığı, grip, kızamık, su çiçeği rahatsızlıkların belirtisi olarak baş gösterebilir. Diğer belirtilerle birlikte hastanın uzman doktor tarafından muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı rahatsızlığına özellikle kış günlerinde sık rastlanır. Üst solunum yollarını olumsuz etkileyen viral bir hastalıktır. Rahatsızlığın altındaki esas neden, 200’den fazla çeşidi olan virüslerdir. Bu virüsler kolaylıkla kişiden kişiye bulaşarak hastalığı doğurabilir. Hapşırık, öksürük akabinde damlacıklar halinde bulaşabilir.

Faranjit

Bademciğin iltihaplanması akabinde baş gösteren faranjit, virüs ve bakterilerden kaynaklanmaktadır. Çocuklarda genellikle virüslerden kaynaklanmaktadır. En yaygın belirtisi; boğazda ağrı, yanma ve kaşıntı hissidir. Bunun yanı sıra şu semptomlar da görülebilir.

 • Ateş,
 • Öksürük,
 • Ses kısıklığı,
 • Burun akıntısı,
 • Halsizlik

Kızamık

Bulaşıcı bir hastalık olan kızamığın en yaygın belirtileri, yüksek ateş ve halsizliktir. Küçük çocuklarda daha fazla görülen kızamık rahatsızlığı bir kere geçirildikten sonra vücut bağışıklık kazanır. Vücudun rahatsızlığa bağışıklık kazanabilmesi için kızamık aşılarının düzenli yaptırılması gerekmektedir. Rahatsızlık özellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda ve bebeklerde büyük tehlike arz etmektedir. Bu yüzden rahatsızlığın belirtileri söz konusuysa, derhal uzman doktora gidilmesinde fayda vardır.

Orta Kulak İltihabı

Daha çok nezle, üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinüzit rahatsızlıklarının akabinde görülen orta kulak iltihabı, boğaz enfeksiyonuna sebebiyet verebilir. Enfeksiyonun belirtileri şunlardır;

 • Yüksek ateş,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Geçici işitme kaybı,
 • Kulak ağrısı

Diğer Nedenler

 • Su çiçeği,
 • Bademcik iltihabı(tonsilit)

Boğaz enfeksiyonunun sürekli tekrar ediyor olması ciddi rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Bu sebepten şikayet göz ardı edilmemeli ve muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ