Büyük Tuvaletten Kan Gelmesi

Büyük Tuvaletten Kan Gelmesi

Dışkıdan kan gelmesi problemi genel olarak bağırsaklardan kaynaklanan bir sağlık sorununun habercisidir. Her ne kadar dışkı rengi ve sertliği tüketilen gıdalara göre değişiklik gösterse de, genel olarak yalnızca gıdalardan kaynaklanan bir kan gelme durumu söz konusu olmamaktadır. Bağırsak sorunlarının en hafifleri oraya çıktığında genellikle bireylerde kabız ya da ishal durumu ortaya çıkmaktadır. Dışkıdan kan gelmesi ise daha ciddi sorunların bir göstergesi olabilmektedir.

Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Dışkıda ortaya çıkan kanın anlamı, bağırsaklarda bir kanama durumu olduğunun göstergesi de olabilmektedir. Ortaya çıkan bu kanamanın nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

1-)Hemoroid

En yaygın ve ilk akla gelen sebep, “basur” olarak da bilinen hemoroid rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığın ortaya çıktığı bireylerde dışkılama problemi de söz konusudur çünkü bu kişiler dışkılarını yaparken oldukça zorlanırlar. Bununla birlikte makat bölgesinde ortaya çıkan yaralar nedeniyle dışkının çıkışı esnasında kanama ortaya çıkabilmektedir. Bu da kanlı dışkı görüntüsüne neden olabilmektedir.

2-)Bağırsak Hastalıkları ve Yaraları

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilen bağırsak rahatsızlıkları nedeniyle de dışkıdan kan gelebilir. Özellikle bağırsaklarda tenya türü bakterilerin üremesi, çeşitli iltihaplar vs. bu duruma yol açabilmektedir.

3-)Kanser

Dışkıda kan görülmesi sorunu ortaya çıkan bireylerde en çok korkulan durum, kanser riskinin açığa çıkmasıdır. Dışkıdan kan gelmesi, kolon kanseri belirtilerinin başında gelmektedir. Bu nedenle bu durum kronik bir hal almış ise mutlaka muayene olunmalı ve gerekli görüldüğü takdirde muhakkak önlem alınmalıdır.

Dışkıdan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ciddi hastalıkların belirtisi olan büyük tuvaletten kan gelmesi durumu kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kan gelmesine neden olan sebebin teşhisi ve tanısının başlangıç aşamasında konması oldukça önemlidir. Eğer hemoroid nedeniyle bu durum ortaya çıkmış ise çeşitli kremler ve ilaç tedavisi, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Aynı zamanda birey, tükettiği gıdalara da son derece dikkat etmek durumundadır.

Kanama ciddi boyutlarda ise, yani bir iki damla ile sınırlı değilse kolon kanseri riski mevcut demektir. En kısa zamanda tanı ve tedavi sürecine başlanması hayati risk ortaya çıkmaması için son derece önemlidir.

Dışkıda Gizli Kan Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Bireyde eğer nedensiz halsizlik, uykulu olma durumu, kalp çarpıntısı ve nefes toparlayamama durumu söz konusuysa aynı zamanda demir eksikliği de bulunuyor ise, gizli kandan şüphelenilebilmektedir.

Dışkıda gizli kanın oluşum nedenleri arasında tifo, ülser, kıl kurdu, damarlarda çatlama gibi nedenler sayılabilir. Uzman doktor tarafından bir takım testler yapılarak bu durum açığa çıkarılabilir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında doğrudan doktora gitmek gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ