Kız Çocuklarında Göğüs Şişliği

Kız Çocuklarında Göğüs Şişliği

Kız çocuklarında özellikle ergenlik çağına girişte göğüste şişlik oluşumu çok sık karşılaşılan bir sorundur. Hatta bazı olgularda sadece tek bir göğüste şişlik başlarda meydana gelebilmektedir. İlerleyen dönemlerde bu şişlik iki göğüste de oluşabilmektedir.

Kız çocuklarının göğüsünde ergenlik dönemi ile başlayan şişliğin en temel nedeni değişen hormonal dengedir. Hormon seviyelerinin tamamen değişimi ile kadınlık hormonu olarak bilinen östrojenin artması ile bazı bölgelerde şişme meydana gelebilmektedir.

Bu durum genellikle ergenliğe girişi takiben hormon seviyelerinin dengelenmesi ile hızla düzelmekte, vücut hatları yeniden şekillenmektedir. Tüm bu dönemlerde yine uzman bir hekim tarafından muayenenin yapılması gerekmektedir. Muayene esnasında çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen şikayetlerinde kontrolü kesinlikle yapılmalıdır.

Kız Çocuklarında Göğüs Şişliği Nedenleri Nelerdir?

1-)Hormon Değişimleri

Hormon dengelerinin en yüksek oranda değişime uğradığı dönem olan ergenliğe girişte kız çocuklarında meme dokusunun oluşuma başlaması ile bu bölgede şişlik gözlenmesi, kızarıklık oluşumu, bazı bölgelerde hassasiyetin olması çok normal bir durumdur.

Bu durumun ergenliğin ilerleyen evrelerinde de sürekli olarak devam etmesi kişinin yaşam koşullarını sıkıntıya sokması durumunda altında yatan diğer sebepler mutlaka araştırılmalı, gerekli testler yaptırılmalıdır.

2-)Tümör Kaynaklı

Bu neden genellikle çok sık gözlenen bir durum değildir. Çok nadir gözlenmek ile birlikte genellikle ergenliğe girişten sonra ortaya çıkmaktadır. Göğüs bölgesinde gelişen ve hızla büyüyen agresif tümörlerde bu tarz şişlikler gözlenebilir. Tek göğüste meydana gelebilir, iki göğüste birden var olabilir.

Tedavi metodu tamamen kişiye özgü bir şekilde olmaktadır. Gerekli ise cerrahi müdahale ile bölge tümörden temizlenebilir. Cerrahi müdahale dışında ise ilaç ile müdahale yapılabilir.

3-)Travma Kaynaklı

Göğüs bölgesine alınan darbeler sonucunda tek taraflı ya da her iki taraflı olarak göğüste şişlik meydana gelmesi gözlenebilen bir durumdur. Bunun dışında iç organlarda meydana gelen bir hasar, bu bölgeye alınan bir darbe sonucunda da göğüs bölgesinde ödem oluşumu gözlenebilecek bir durumdur.

Bu tarz olgular yaşamı tehdit edebilecek boyutta olgular olduğu için kişinin dikkatli olması, en ufak bir durumda direkt doktora giderek gerekli muayeneyi olması ve testleri yaptırması, gerekli ise gözetim altında bir süre tutulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ