Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olması

Tırnakların Üstünün Tırtıklı Olması

Tırnak üstünün tırtıkı olmasından kastedilen çoğu zaman tırnak üstündeki yatay veya dikey şekilde baş gösteren çizgilerdir. Tırnak üstündeki bu çizgiler kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi niteliğinde olabilmektedir. Tırnaktaki yatay ve dikey çizgilerin oluşum nedenleri birbirlerinden farklı olabilmektedir.

Tırnak Üstünde Yatay Çizgiler

Sürekli olarak tırnaklarıyla takıntı şeklinde oynayan kimselerde tırnakta yatay çizgiler belirebilmektedir. Takıntı şeklinde gözlenen bu durum genellikle stresli zamanlarda alışkanlık edinilmesiyle meydana gelmektedir. Tırnağın sürekli oynanması veya başka tırnakla sürtüştürülmesi dışında kadınlarda daha çok derin manikür neticesinde yatay çizgiler belirmektedir. Kadınların tırnak bakımı için tercih ettikleri manikür uygulamasının çok derin yapılması, tırnaklarda yatay çizgilerin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kimi zaman göze çarpan yatay çizgiler, egzama rahatsızlığının göstergesi olabilmektedir. Tırnaktaki yatay çizgiler tek başına egzama rahatsızlığı bulgusu olarak değerlendirilemez. Beraberindeki diğer şikayetlerin de detaylı incelenmesi gerekmektedir.  Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve şişlikle kendini gösteren egzama hastalığının kronik bir hal alması sonucunda tırnak üstünde yatay çizgiler baş gösterebilir.

Tırnak Üstünde Dikey Çizgiler

Tırnakta yatay çizgiler gibi dikey çizgilerinde var olabildiğinden bahsetmiştik. Tırnak üstündeki dikey çizgilerse çoğunlukla yaşlı kimselerde gözlenmektedir. Yaşlılığın yanı sıra tırnakların incelmesi, vitamin eksikliği gibi pek çok sebepten meydana gelebilmektedir.

Tırnak Üstünün Tırtıklı Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak üstünün tırtıklı olması tırnakta hem yatay hem de dikey çizgilerin oluşmasını kapsamaktadır. Tırnak yüzeyindeki tırtıkların başlıca nedenlerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Tırnakların Sürekli Oynanması

Çoğunlukla stres, endişe hallerinde gerçekleştirdiğimiz anormallikler belirli bir süre takıntı ve alışkanlık halini almaktadır. Tırnağın sürekli oynanması, başka parmaktaki tırnakla sürtülmesi sonucunda tırnak yüzeyinde tırtıklar oluşabilmektedir.

Manikür

Manikür; genellikle kadınların tercih ettiği el ve tırnak bakımıdır. Uygulanan manikürün çok derinlemesine olması tırnak yüzeyine zarar vererek, kalıcı hasara sebep olur ve tırnakta tırtıklar baş gösterebilir.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenme programlarını takiben baş gösteren vitamin eksikliği; yorgunluk, halsizlik gibi pek çok olumsuz sonuç doğurabildiği gibi tırnak yüzeyindeki tırtıklı yapının da nedeni olabilmektedir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası tırnak yüzeyindeki tırtıklı yapıları önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenmekte yarar vardır.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Tedavi için alınan bir takım ilaçların yan etkisi olarak tırnak yüzeyinde tırtıklı yapı, çizgiler meydana gelebilmektedir. Şikayetle ilgili doktora gidildiğinde hali hazırda alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi, problemin sebebinin tespiti aşamasında fayda sağlayacaktır.

Yaşlılık

Tırnaklardaki tırtıklı yapının bir diğer nedeni ise yaşlılıktır. Yaşlılık döneminde vücuttaki kemik, tırnak yapılarının zamanla yıpranması ve eski gücünü kaybetmesi durumları yaşanır. Buna bağlı olarak bu süreçte tırnak yüzeyinde tırtıklı oluşumlar baş gösterebilir.

Cilt Rahatsızlıkları

Şikayet egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. Tırnaktaki tırtıklı oluşumlar tek başına egzama göstergesi değildir. Tırnaklarda çizgi, tırtıklı oluşum şikayetleri ile birlikte ciltte kaşıntı, kızarıklık problemleri de varsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.

Tırnak Üzerindeki Çizgiler/Tırtıklar Nasıl Geçer?

Tırnak yüzeyindeki çizgiler/tırtıkların tedavisi altında yatan nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eğer vitamin eksikliğinden kaynaklı tırtıklar mevcutsa, dengeli ve sağlıklı beslenme programlarının uygulanması tavsiye edilir. İçeriğin devamında bu çizgilerin giderilmesinde etkili birkaç yöntemden bahsedilmiştir.

  • Bol bol vitamin içerikli besinlerin tüketilmesi(meyveler, yeşil sebzeler vs.),
  • Gün içinde öğün atlanmaması ve sağlıklı beslenmek,
  • Tırnakların durduk yerde oynanmamasına dikkat etmek,
  • Tırnaklara zarar verecek eylemlerden(tırnak yemek vs.) uzak durmak

Yukarıda bahsedilen basit yöntemlerin yanı sıra tırtıklı yapılar, egzama gibi cilt hastalıklarının göstergesi de olabileceğinden muhakkak doğru tanı ve tedavi için uzman hekime gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ