Mide Bulantısı, Kusma ve Soğuk Terleme

  • 25 Ekim 2018
  • 9.112 kez görüntülendi.
Mide Bulantısı, Kusma ve Soğuk Terleme

Mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi şikayetler ile sık sık karşılaşıyorsanız bu durumun altında ciddi bir sorun yatıyor olabilir. Mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme birçok farklı sağlık sorunundan kaynaklı semptomlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek tek ortaya çıkan bu reaksiyonlar birlikte görüldüğü ve uzun süre devam ettiği durumlarda kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Mide Bulantısı, Kusma ve Soğuk Terleme Neyin Belirtisidir?

Mide bulantısı, kusma ve soğuk soğuk terleme en çok görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Birlikte görülmesi durumunda ciddi sorunlara işaret edebilen bu reaksiyonların birçok farklı sebebi olabilir. En sık görülen sebepler arasında ise şunlar yer almaktadır:

1-)Ani Şok Hali

Travmatik etkenlere bağlı olarak görülen ani şok hali beyin ve vücudun diğer organlarına gitmekte olan kan basıncının aniden düşmesi sonucunda şok hali ortaya çıkabilir. Çok ciddi yaralanmalarda girilen ani şok halinde kişide mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar normal bir durum olarak görülmelidir.

2-)Şiddetli Acı

Acı eşiğinin geçildiği şiddetli acı noktalarında mide bulantısı, soğuk terleme gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Kırık, çıkık gibi etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan şiddetli acılarda bu tarz şikayetlelerle sık sık karşılaşılmaktadır. Mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmeli ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

3-)Yetersiz ve Sağlıksız Beslenme

Mide bulantısı, soğuk terleme ve kusma gibi semptomlar ile karşılaşıyorsanız, bunun sebebi yetersiz ve sağlıksız beslenme düzeniniz olabilir. Hatalı ve yanlış beslenme sonucunda vücutta kan şekeri düşer, bu düşüş sebebiyle de kişide bir takım sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda kişide ishal ve halsizlik gibi şikayetler de baş gösterebilir.

4-)Kansızlık

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi sorunu da soğuk terleme ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Kansızlık vücuttaki oksijen dengesinin bozulması sonucu oluşan bir sorundur. Tedavi için doktorun önereceği ilaçların kullanımı ve sağlıklı bir beslenme düzeni etkili olacaktır.

Mide Bulantısı, Kusma ve Soğuk Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

Mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi şikayetler ile sık sık karşılaşılması halinde şu yöntemleri uygulamak etkili birer yöntem olacaktır:

1-)Kan Şekeri Yükseltilmeli

Vücut kan şekerinin düşmesi ile birlikte kişide soğuk terleme ve mide bulantısı gibi belirtiler baş gösterebilir. Bu durumda kan şekerini yükseltecek yöntemler uygulamak iyi gelecektir. Ballı ve şekerli su içmek, şekerli meyve ve kraker tüketmek bu yöntemler arasında yer almaktadır.

2-)Mide Asidi Seviyesi Düşürülmelidir

Mide asidi seviyesinin düşürülmesi ile birlikte mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi şikayetler de son bulacaktır. Bunun için zencefil, papatya çayı, rezene tohumu ya da elma sirkesi gibi ürünleri kullanmak etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ