Sağ Böbrek Tarafı Ağrısı

Sağ Böbrek Tarafı Ağrısı

Sağ böbrek ağrısı ya da iki böbrekte meydana gelen ağrı akut seyredebilir veya uzun vadede daha az bir şiddette meydana gelerek kronik bir şekilde olabilir. Her iki durumda da böbrek hayati fonksiyonları gerçekleştiren bir organ olduğu için durum ciddiye alınmalı ve hiç zaman kaybetmeden gerekli tetkikler yapılarak uzman doktorlar tarafından değerlendirilmelidir.

Böbreklerde meydana gelen patolojik ya da fizyolojik sorunlar, böbrek fonksiyonlarında meydana gelen problemler yapılacak kan testleri, idrar testleri ile kısa süre içerisinde ortaya çıkarılabilmektedir. Doğru bir tedavi için kişi muhakkak uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve tetkikler ile ortak değerlendirilmelidir.

Sağ Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Patolojik Oluşumlar

Böbrek tübülünde, nefronlarında ya da diğer çeşitli kısımlarında bir oluşum meydana gelebilir. Genellikle kanser kaynaklı olan bu oluşumlar kişinin hayatını tehdit edebilmektedir.

Oluşan tümörün boyutu ve bulunduğu kısım böbreğin fonksiyonlarını yerine getirebilmesini sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Böbreklerde tümör oluşumu genetik sebeplerden meydana gelebileceği gibi çevresel nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Genellikle süzme işlemi esnasında böbreklerde biriken ağır metaller ve toksik maddeler kanser oluşumuna yol açmaktadır.

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan ilaçların hemen hemen hepsi böbrekten filtre edilerek idrar yolu ile atılmaktadır. Bu durum da düzenli ilaç kullanımına bağlı olarak böbrekler fazla çalışmaktan yorgun düşebilir, bu ilaçların filtre edilmesi esnasında ilaç kalıntıları böbreklerde birikerek böbreklerde problem oluşmasına neden olabilir.

Genellikle ilaç atılımları böbrekten meydana geldiği için kişi ilaç kullanımı esnasında bol su tüketmeli, böbrekleri yormamalıdır. Özellikle antibiyotik kullanımında su tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Kişilerin ilaç kullanımı esnasında doktorun mutlaka böbrek fonksiyonlarını test etmesi, şüpheli durumlarda böbreklerden atılımı olan ilaçların hiç kullanılmaması ya da düşük dozlarda kullanılması gerekmektedir.

İlaç kullanımı esnasında sağ böbrekte, sol böbrekte ya da her ikisinde birden ağrı baş gösterebilir. Böyle durumlarda muhakkak doktora başvurulmalı, ağrının şiddetlenmesi durumunda doktor kontrolünde ilaç bırakılmalıdır.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği günümüzde çeşitli sağlıksız beslenme koşullarından, yanlış ilaç tüketiminden ve çevresel zararlı etmenlere fazla maruz kalınmasından dolayı sık sık gözlenmektedir.

Genellikle tek böbrekte şiddetli bir ağrı ile kendini gösteren bir durumdur. Kişi dayanılmaz ağrılar çeker ve idrara çıkmakta problem yaşar. Aynı zamanda idrar renginde de değişimler söz konusu olabilmektedir. Böyle semptomlar görülüyorsa, hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ