Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

Kimi zaman kasıkta başlayan ağrılar bacağa ve bel bölgesine de etki edebiliyor. Bu ağrıların kişiye ve cinsiyete göre de birbirinden farklı nedenleri bulunuyor. Kasıkta başlayıp sağ bacağa sinirler aracılığıyla yayılan bu ağrılar çok basit nedenlerden kaynaklandığı gibi kimi zaman ciddi problemlerin habercisi de olabiliyor.

Kasıktan Bacağa Vuran Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Bazen dış etkenlerden dolayı bazen bir darbeden dolayı bazen de cinsiyete göre farklılık gösteren bu ağrıların nedenleri değişken olabilmektedir. Bu ağrılara neler sebep oluyormuş aşağıda maddelendirerek inceleyebiliriz:

  • Apandisit: Apandisitte iltihap olduğu zaman sağ kasıkta ağrılar başlar. Bu ağrılar sinirler aracılığıyla bacaklara da etki yapar. Apandisitte başlayan ağrıya acil bir müdahale gerekmektedir.
  • Sindirim Sistemi İltihaplanması: Sindirim yollarında meydana gelen herhangi bir rahatsızlık, iltihap ve enfeksiyon görülmesi de sağ kasıkta ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrı özellikle karın, bel, kasık ağrısına neden olur. Kasık ağrısında oluşan ağrının etkisi sağ bacağa da vurabilmektedir.
  • İdrar Yolları Enfeksiyonu: İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar ve burada oluşan taşlar da kasık ağrısına neden olmaktadır. Kasık ağrısı, sağ bacakta ağrıya neden olur ve hasta yürüyemeyecek kadar ağrı çeker. İdrarda yanma, sürekli olarak idrara çıkma, ateş, üşüme ve titreme gibi semptomlar da bu ağrılarla beraber görülmektedir.
  • Gebelik: Gebelik döneminin ilk aylarında bu ağrı görülmektedir. Bebek büyüyüp geliştiği için kadınların rahmi de genişlemeye başlar. Bu genişleme sonucunda ise kasıkta ağrı ortaya çıkar. Kasıkta oluşan ağrı sağ bacağı da etkiler, gebeliğin son dönemlerinde ise bu ağrı sağ ve sol kasıkta görülmektedir.
  • Yumurtalıklarda Oluşan İltihaplanma: Sağ yumurtalıklarda oluşan iltihaplanma aynı anda sağ kasık ağrısında ağrıya da neden olabilmektedir. Eğer iltihaplanma durumuna acil bir şekilde müdahale edilmezse, bu durum diğer yumurtalıkta da ortaya çıkabilmektedir.
  • Kistler: Yumurtalıklarda ortaya çıkan kistler ve miyomlar çoğu kadında görülebilmektedir ve bu durum şiddetli kasık ağrısıyla birlikte bacak ağrısına da neden olabilmektedir. Bu kistler iyi huylu ve kötü huylu olarak görülebilmektedir. Kistlerin kasıklara uyguladığı basınçla birlikte ağrı olur. Bu ağrı yine sinirler aracılığıyla bacaklarda da görülebilmektedir.
  • Diğer Nedenler: Ağır bir eşya kaldırdığımız zaman bu ağırlığı bel bölgesine veririz. Bu da kasık bölgesinde bulunan kasların gerilmesine neden olur. Bu gerilme bacaklara da etki yapar ve ağrıya neden olmaktadır. Kasık bölgesine alınan bir darbe hem kasıkta hem de alınan darbenin etkisiyle bacakta ağrıya neden olabilmektedir. Yapılan bir cerrahî müdahale de hem kasıkta hem de bacakta ağrıya neden olabilmektedir. Apandisit ameliyatları, sezaryen doğum sonrası oluşan bu ağrılar hem kasıklara hem de bacağa etki edebilmektedir.

Sağ Kasıktan Bacağa Vuran Ağrının Tedavisi Nedir?

Sağ kasıkta başlayan ağrının birçok nedeni olabileceğini söylemiştik. Öncelikle bir doktora görünerek bu ağrının ana nedeni belirlenmelidir. Doktor ağrının şiddeti ve durumuna göre müdahale edecektir. Eğer ağrıların nedeni gebelik ise bunlar doğal ağrılar olmaktadır ve bebeğin ve annenin sağlığı için gereklidir.

Eğer herhangi bir iltihap, kist durumu varsa ya ilaçla ya da ameliyatla bu durumun üstesinden gelinecektir. Ağrıların nedeni yorgunluk, ağırlık kaldırma gibi durumlarsa kişinin güzelce dinlenmesi bu ağrıların dinmesine yardımcı olacaktır. Fizik tedavi de bu ağrılar için uygulanan yöntemlerden birisidir.

NOT: Sağ kasıktan bacağa vuran ağrı şikayeti bir süredir devam ediyorsa, kişinin muhakkak uzman hekime görünmesinde yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ