Sağ Kol ve Ayakta Uyuşma

Sağ Kol ve Ayakta Uyuşma

İnsan vücudunda çeşitli faktörlere bağlı olarak dönemsel bazı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Uyuşma, ağrı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkların altında genellikle farklı nedenler bulunur ve bu nedenler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ellerde ve ayaklarda görülen uyuşmanın ise onlarca farklı sebebi bulunmaktadır.

Uyuşma, duyusal sinirlerin aşırı uyarılması durumunda ya da zarar görmesi ortaya çıkan bir sorundur. Uyuşma genellikle ciddi bir rahatsızlık olarak görülmezken, bazı riskli durumlarda da kendini gösteren bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Sağ kol en çok uyuşmanın meydana geldiği bölgedir. Kan dolaşımının yeterli düzeyde olmaması ve kan dolaşımının yönü nedeniyle bu bölgelere yeteri kan gitmediğinden uyuşma sorunu ortaya çıkar. Uyuşmanın süreklilik alması halinde kişinin uzman kişi eşliğinde muayene olması önerilmektedir.

Kol ve Bacaklarda Görülen Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Kan Dolaşımı Bozuklukları

Kol ve bacaklarda sık sık ortaya çıkan uyuşma kan dolaşımının yeterli düzeyde olmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kanın gitmediği bölgelerde oksijen ve glikoz eksikliği baş göstererek beyne sinyal gönderir ve bu durum da çeşitli ağrılara neden olmaktadır. Kol ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalar bu ağrıların genel adıdır.

2-)Fıtık ve Felç

Kol ve bacaklarda meydana gelen uyuşmaların diğer bir sebebi de disk fıtığıdır. Disk fıtığının en büyük belirtilerinden birisi kol ve bacakta görülen süreli uyuşmalardır. Uyuşmanın diğer sebepleri arasında inme, felç yer alır. Genellikle aniden ortaya çıkan felç durumu kendini ilk olarak kol ve bacaklarda hissedilen uyuşma ile belli eder. Uyuşmanın sonrası felçtir.

3-)Diğer Nedenler

Şeker hastalığı da bacaklarda ve kollarda uyuşmaya neden olurken; boyun fıtığı, kanser metastazları, Ulnar oluk sendromu, nörolojik hastalıklar, romatizma ve karpal tünel sendromu gibi kronik rahatsızlıkların da kol ve bacaklarda uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlarda uyuşma ön belirti olarak görülmektedir.

4-)Atardamar Hastalığı

Kol ve bacak uyuşmasının en büyük nedenlerinden birisinin atardamar hastalığı olduğu bilinmektedir. Atar damar hastalığı kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır ve dinlenme esnasında dahi bacaklarda ve kollarda şiddetli ağrılara, uyuşmalara neden olur. Atardamar hastalığı damar sertliği nedeniyle ortaya çıkmış ciddi bir hastalık türüdür ve şeker hastalarında sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Hastalığın tedavisi için uzman bir doktora danışılması önemlidir.

Kol ve bacaklarında sık sık uyuşma, ağrı sorunu yaşayan kişilerin hastalığının tanı ve tedavisi için belirli testleri yaptırması gerekmektedir. Hastanın yaptırması gereken işlemler arasında kan testleri, MR ve EMG yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ