Göğüste Siyah Nokta Gibi

Göğüste Siyah Nokta Gibi

Memede siyah nokta bazen ciddi durumların habercisi olsa da genellikle çok tehlikeli bir durum değildir. Memede hangi bölgede oluştuğu, büyüklüğü, çoğalması, nasıl oluştuğu, ne kadar süredir olduğu gibi etkenler çok önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde sıkça rastlanan bir durumdur fakat kadınlarda çok daha fazla görülür.

Kişileri görsel olarak rahatsız eder. Deri altındaki yağ bezlerinin salgıladığı yağ dışarı atılır. Fakat çok fazla yağ salgılandığında kanallar tıkanır. Bu durum siyah nokta oluşumuna neden olur. Yağdan tıkanan bu kanallarda bakteriler birikerek enfeksiyona neden olabilir. Deri altında kırmızı, iltihaplı sivilceler oluşabilir ve enfeksiyonlar ilerleyebilir. İşte bu durumdan sonra işler ciddileşmeye başlar. Bu duruma gelmeden önce siyah noktalar tedavi edilmelidir.

Göğüste Siyah Nokta Oluşmasının Nedenleri

 • Çeşitli nedenlerden ötürü kişide yağ üretiminin artışı
 • Ergenlik dönemindeki gençlerde yaşanan hormonal değişiklikler
 • Düzensiz ve sağlıksız, fazla yağlı besinler tüketmek
 • Cilt yapısının yağlı olması
 • Bilinçsizce kullanılan sağlıksız kozmetik ürünleri
 • Vücudun zararlı ışınlara maruz kalması
 • Yaz aylarında çok fazla terlemek
 • Çeşitli hastalıklar bu siyah noktaların oluşumuna yol açar.

Memede Siyah Nokta Tedavisi

Bu siyah noktaların tedavisi çok basittir. Deri altında iltihaplanma yapmadan önce tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavinin asıl amacı tıkalı olan yağ kanallarını açmaktır. Siyah noktayı doktorunuzun tavsiyesi ile çıkarın veya doktorunuzun müdahalesi ile siyah noktadan kurtulabilirsiniz. Evde sıcak, temiz su ile o bölgeyi temizledikten sonra suyun buharı ile yumuşatılabilir. Özellikle duşta bunu yapabilirsiniz.

Cildinizi yakmamaya özen gösterin. Sonrasında temiz bir aparat ile siyah noktayı çıkarabilirsiniz. Fakat bu durumu doktorunuz önermediyse kesinlikle uygulamayın. İlk olarak doktora başvurunuz ve doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

Göğüs Ucunda Çıkan Paget Hastalığı

Bu hastalık nadiren görülen, memedeki süt kanallarında başlayan ve göğüs ucuna kadar ilerleyen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber birkaç görüş vardır.

Bunlardan biri memede oluşan siyah noktanın iltihaplanarak ve deri altında çoğalarak kanserleşmesi sonrasında meme ucuna ilerlemesidir. Diğer görüş ise meme ucundaki hücrelerin doğrudan kanserleşmesidir. Belirgin risk faktörleri; daha önce meme kanseri geçirmiş olmak, ailede meme kanseri öyküsü olması, ileri yaş, erken yaşta göğüse radyasyon tedavisi, kişinin kilosunun fazla olması, uzun süre östrojen tedavisi görmüş olması gibi faktörler sayılabilir.

Paget Hastalığının Belirtileri

 • Meme başında veya koyu renkli bölümde meydana gelen egzamalar, kaşıntılar, yanma hissi
 • Memede zaman zaman kanama olması
 • Bazı kişilerde elle hissedilebilen bir kitle olması.

Paget Hastalığının Teşhis ve Tedavisi

Eğer tümör oluşumu yoksa tedavi kolaydır. Bu durumda deri altında iltihap vardır ve onu temizlemek ve tedavi etmek daha kolaydır. Fakat böyle uygulanan tedaviden sonuç alınamıyorsa, biyopsi yapılmalıdır. Sonrasında hastalığın yayılıp yayılmadığını ölçmek için mamografi yapılır. Tedavi hastanın hangi evrede olduğuna göre değişir. Meme koruyucu tedavi veya mastektomi yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ