Sağ Kulağım Çok Az Duyuyor

Sağ Kulağım Çok Az Duyuyor

Kulaklarda zaman zaman meydana gelen işitme kayıpları genellikle geçicidir ve birçok farklı sebebi vardır. Bu işitme kayıpları çoğu zaman tek bölgede toplanır ve bu işitme kayıplarına çınlama gibi semptomlar da eşlik edebilir. Bu gibi durumların uzun sürmesi ciddi bir hastalığa işaret edebileceği için kişinin acilen doktora gitmesi ve muayene olması önerilmektedir. Geçici olan işitme kayıplarının ise farklı sebepleri bulunur ve nedene göre bir tedavi uygulayarak bu sorundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda ise işitme kayıpları kendi kendine ortadan kalkmaktadır.

İşitme Kayıpları Neden Olur?

Sağ ve sol kulakta meydana gelen işitme kayıplarının şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde işitme kaybı kısmi olmakta bazı kişilerde ise tamamen işitme kaybı yaşanabilmektedir. Kişinin yaşadığı işitme kaybının birçok farklı nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Kişiye bağlı olarak çeşitli patolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan işitme kayıplarının tanısı için uzman bir doktora danışmak gerekmektedir.

Yaşla birlikte işitme kayıpları olması sık gözlenen bir durumdur. Yaş ilerledikçe gelişen işitme kayıpları ciddi boyuta geldiğinde cerrahi bir müdahale söz konusudur. Gerekli durumlarda ise özel ses cihazları ile kişi yaşamını sorunsuz bir biçimde sürdürmeye devam etmektedir Yaşa bağlı olmadan ortaya çıkan işitme kayıpları ise genellikle belirli bir soruna işaret etmektedir.

Sağ Kulakta İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Sağ kulakta meydana gelen işitme kaybı ani ise durumun en belirgin nedeni alınan bir darbe olabilir. Baş, kulak bölgesine alınan bir darbe kişide ani ve geçici işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Darbenin yanı sıra kulağa sokulan sert cisimler de kulakta işitme kaybı yaşanmasına neden olabileceği için kişinin kullandığı ürünlere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kulak çöpü kullanımı çoğu doktor tarafında sakıncalı bulunmaktadır. Bunun yerine pamuk yardımı ile kulağı temizlemek çok daha zararsız bir yöntem olacaktır.

2-)Yaşlılık

Sağ kulakta işitme kaybının diğer bir nedeni yaşlılık olabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte işitme duyu organları zayıflamakta ve işitme refleksi de buna bağlı olarak azalmaktadır. Yaşlılık ile birlikte gelen işitme kayıpları kalıcıdır ve ancak cerrahi yöntemler ile çare bulmak mümkündür.

3-)Enfeksiyon

İşitme kayıplarına neden olan sağlık sorunları arasında ise enfeksiyonlar yer almaktadır. Orta kulak enfeksiyonu sık görülen enfeksiyon türlerinden birisidir ve kulakta işitme kaybına neden olmaktadır. Bakteri, virüs gibi etkenler nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlar da kulakta işitme kaybına yol açabileceği için çok dikkatli olunması önerilmektedir. Enfeksiyon kapılması halinde uzman bir doktora gidilmesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ