Sol Göğüs Altında Ağrı

  • 27 Kasım 2016
  • 44.152 kez görüntülendi.
Sol Göğüs Altında Ağrı

Sol göğüs ve sol göğüs altında meydana gelen ağrı özellikle kadınlarda ilk olarak akıllara meme kanserini getirmektedir. Günümüzde sağlıklı ve düzenli beslenmenin eksikliği, sürekli katkı maddeli gıdaların tüketilmesi ve genetik yatkınlık bir araya getirildiğinde kanser gözlenmesi kaçınılmaz bir son olarak nitelendirilebilir.

Sol göğüs altında meydana gelen ağrının birçok sebebi olabilmektedir. Genellikle meydana gelen ağrı patolojik bir değişim sonucunda ya da hayati organlarda meydana gelen fizyolojik değişimler sonucunda meydana gelmektedir.

1-)Kanser Kaynaklı Nedenler

Göğüs kanseri, dünya üzerinde en sık rastlanan kanser türlerinden bir tanesidir. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık gözlenmektedir. Öncelikli olarak kanserde erken tanının hayat kurtardığı unutulmamalı, belirli aralıklarda risk grubunda olan kişilerin gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.

Göğüs kanserinde göğüs bölgesinde ağrı oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu ağrı tümörün bulunduğu kısımda meydana gelebileceği gibi tüm göğüste de oluşabilmektedir.
Genellikle hastalığın ilk evrelerinde meydana gelen ağrı hafiftir ve bir sızı şeklindedir ancak ilerleyen evrelerde bu ağrı dayanılmaz bir hal almaktadır.

2-)Kalp Hastalıkları

Kalp, sol göğsümüzün alt kısmında akciğerlerimizin altında yer almaktadır. Sol göğüs altında meydana gelen ağrı kalp ile ilgili sıkıntılara da işaret ediyor olabilir.

Meydana gelen ağrı akut olabilir. Aniden oluşur ve hızla kişinin solunumunu ve yaşamını etkiler. Bu tür ağrı daha çok kişinin kalp krizi geçirmesi esnasında gözlenmektedir. Bazı olgularda sol göğüs altında meydana gelen ağrı kalp krizinin öncü bir habercisi olabilmektedir.

Kalp yetmezliği yaşayan, kalp hastalıkları olan, aritmi problemi tedavisi gören kişilerde sol göğüs altında meydana gelen ağrı daha dikkatli değerlendirilmeli uzun vadede oluşan ağrı, hiç zaman kaybedilmeden uzman bir hekime giderek danışılmalıdır.

3-)Akciğer Hastalıklarından Kaynaklı

Vücudumuzun sürekliliğini devam ettirebilmesi için solunuma ihtiyacı yani oksijene ihtiyacı bulunmaktadır. Vücudumuza oksijen taşıyan akciğer bu sebeple hayati önem taşımaktadır. Bu organda meydana gelen geri dönüşümsüz durumlar kişinin hayatının sonlanmasına sebep olabilmektedir.

Akciğerde gözlenen kronik hastalıklarda astım, KOAH gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak sol göğüs altında ağrı hissi söz konusu olabilir. Özellikle kronik hastalıklarda ilaçların düzenli kullanılmaması ya da ilacın yeterli gelmemesi durumunda bu etkiler görülebilmektedir.

Sol göğüs altında ağrı şikayeti ciddi rahatsızlıkların habercisi niteliğinde olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve doğru tetkik-tedavi için uzman doktora gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ