Yeşil Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Yeşil Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Yeşil akıntı genellikle vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren detaylardandır. Farklı sebeplerle görülebilir ve bu sebeplerin bir an önce bulunması gerekir. Genellikle normal zamanlarda akıntı rengi şeffaf ya da beyazımsı bir renk olurken, bazen kahverengi ya da yeşil akıntı da görülebilmektedir.

Kadınların her ay bir döngü şeklinde yaşadıkları regl döneminde, akıntı renginde değişiklikler meydana gelebilir. Yeşil akıntı, bakteriyel bir durumun belirtisi olarak kabul edilmeli ve tedavisine acilen başlanmalıdır.

Yeşil Akıntı ve Gebelik

Akıntının yeşil renk olması, akla gebelik olasılığını da getirmektedir. Ancak hamile kadınlarda akıntı yeşil renk ya da tonlarında olmaz. Bu dönemde akıntıdaki en önemli renk farklılığı kırmızımsı ya da kahverengimsi renk değişiklikleridir.

Yeşil Akıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Akıntının yeşil renk olması, vücutta bir dengesizlik olduğunun göstergesidir. Kadınlarda uzun süreli tampon kullanımı sonucunda da akıntıda yeşillenme ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra doğum kontrolü için rahim ağzına yerleştirilen spiral kullanımı da yeşil akıntıya yol açabilmektedir.
  • Vajinada, belli bir sayıda yararlı bakteri bulunur. Bu, vücudun ürettiği ve içsel olarak gelişen bir bakteri üremesidir ve zararsızdır. Bu bakteriler sayesinde bu bölgede zararlı bakterilerin barınması olanaksız hale gelir. Aynı zamanda bölge bu yararlı bakteriler tarafından asidik bir hal alır. Fakat bu yararlı olan bakterilerde azalma ortaya çıktığında, bunların yerine zararlı bakteriler bu bölgeye yerleşebilir. Bu da akıntının yeşil bir renk almasına yol açar.
  • İdrar yollarında enfeksiyon ve buna bağlı olarak sonda kullanılması, yeşil akıntının sebepleri arasında sayılabilir.
  • İç çamaşırlarının temizliği için kullanılan temizlik ürünlerinin içeriğinde yer alan kimyasallar nedeniyle de akıntıda renk değişiklikleri ortaya çıkabilir.

Yeşil Akıntı Tedavisi

Bakteri kaynaklı rengi değişen akıntılar, profesyonel bir biçimde tedavi edilmelidir. Genellikle doktor tarafından antibiyotik türü ilaçlar hastalar için reçete edilmektedir. En uygun ilacı, jinekolog karar verecektir, rastgele ilaç kullanımı durumun çok daha kötü bir hal almasına yol açabilir.

Bölgede yeşil akıntı ile birlikte ağrı oluşumu da söz konusu ise doktor tarafından uygun bir ağrı kesici önerilebilir. Kullanılacak olan bütün ilaçlar ile ilgili doktorun bilgisi olması şarttır. İlaç kullanımı ile genel olarak akıntı rengi normale döner.

Bireysel olarak ise iç çamaşırının ikinci gün değiştirilmeli, umumi yerlerde ve ortak tuvaletlerde mikrop ve bakteri riskinin bulunduğu unutulmamalı, mutlaka vajina önden arkaya doğru temizlenmelidir.

Kullanılan temizlik ürünleri seçiminde dikkatli olunmalı, iç çamaşırları iyice durulanmalıdır. Bunlara ek olarak kişinin bol bol su tüketmesi de bakterilerin atılması bakımından çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ