Alt Dudak Ağrısı

Alt Dudak Ağrısı

Alt dudak ağrısı çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çevresel etkenlere bağlı olabildiği gibi bazen belirli hastalıkların belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Alt dudakta meydana gelen ağrının birçok sebebi olur ve bu sebepler arasında çok ciddi sağlık sorunları da yer almaktadır. Kişinin alt dudak ağrısına dikkat ederek tedavi olması ve bunun için öncesinde doktora görünmesi iyi bir yöntem olacaktır.

Alt dudak ağrıları günlük geçici sebeplere bağlı olarak geliştiğinde genellikle ağrı hafiftir ve geçicidir. Bu tarz ağrılar birkaç gün içinde kendi kendine geçebilecektir. Alt dudak ağrılarının oluşumu çok ciddi olmadan doktora gidilmeli ve bu hastalığın çaresine bakılmalıdır.

Alt Dudak Ağrısı Neden Olur?

1-)Çevresel Etkenler

Alt dudak ağrılarının görülme sebeplerinden birisi çevresel etkenlerdir. Her kişi çevresinden etkilenir ve bu etkilenmenin şiddeti her kişide farklılık gösterebilir. Dudakların üzerine alınan bir darbe sonucunda dudaklar zarar görebilir ve bunun sonucunda ağrı oluşabilir. Kişinin geçirdiği bir kaza sonucunda dudaklarında ağrı görülebilir. Dudakların zarar görmesinde beslenme düzeni de alakalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak yiyeceklerin, içeceklerin hızlı bir biçimde tüketilmesi alt dudağa zarar verebilir.

2-)Diş Hastalıkları

Diş hastalıkları sonucunda yüksek şiddette diş ağrıları meydana çıkabilir. Diş ağrıları dişin yanı sıra tüm ağıza yayılabilir. Diş ağrısı tüm diğer dişlere, damaklara, diş etlerinde ve dudaklara yansıyan bir ağrı türüdür. Dudaklarda meydana gelen ağrıların sebebi bazen diş ağrısına bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Bazı kişiler diş ağrısını dudak ağrısı ile karıştırabilmektedir. En iyi sonuç için kişinin doktora gitmesi ve muayene olması gerekmektedir.

3-)Enfeksiyonlar

Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda vücudunda enfeksiyon oluşumu artabilir. Oluşan enfeksiyonlar vücudun birçok yerinde oluşabileceği gibi dudaklarda da görülebilir. Ağız içi enfeksiyonlar dudaklarda şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Enfeksiyona bağlı dudak ağrıları bazen sadece alt dudakta görülürken bazen ise iki dudakta da görülebilir.

4-)Dudak Kanseri

Dudak kanseri az rastlanan sağlık sorunlarından birisidir. Dudak kanseri oluşumu birçok belirtiye sahiptir. Kişinin alt dudağına görülen ağrının sebeplerinden birisi dudak kanseri olabilmektedir.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanserine neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Dudak kanserinin belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dudakta sık sık kanama olması,
  • Dudakta sık sık ve şiddetli ağrı olması,
  • Dudağın belirli bir bölümünün renk değişimine uğraması,
  • Dudak lenflerinin büyümesi,
  • Dudaklarda ağrının yanı sıra uyuşma ve karıncalanma hissi,
  • Çeneye yayılmış şiddetli ağrılar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ