Bebekte Siyah İshal

Bebekte Siyah İshal

İshalin en çok görüldüğü yaş grubu 0-5 yaşlarıdır. Bebek ve çocuklarda görülen siyah dışkı yetişkinlerdekinden farklı özelliklere sahiptir. Öncelikle bebeğin beslenme ve boşaltım alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin dışkıları genellikle açık renklidir, katı gıda ile bu renk zamanla değişir. Dışkı yapma sayısı da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. İshalle birlikte bebeğin ateş takibi de yapılmalıdır.

Bebeklerde ishalin birçok nedeni olabilir bunlar; yediği bir yiyeceğe olan alerjisi, gıda zehirlenmesi, üşütme veya ilaç kullanımı olabilir. Ayrıca koyu renk dışkının nedenlerinden bazıları da koyu renkli veya püre şeklinde yedirilen yemeklerdir. Nedenler bebeğin yediği yemekler veya ilaç kullanımı olabiliyorken iç organlarda meydana gelen bir kanama, solunum sisteminde yırtılma veya gıda zehirlenmesi de olabilir. Tekrar etmesi durumunda sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Bebekte Siyah İshal Neden Olur?

 

1-)Beslenme

Bebeklerde beslenme, boşaltım sistemini etkileyen önemli faktörlerden biridir. Koyu renkli sebze ve meyveler veya püre şeklinde yedirilen yiyecekler buna neden olabilir. Özellikle meyan kökü siyah ishala neden olabilecek bir sebzedir.

2-)İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi siyah ishal olabilir. Örneğin kan takviyesi için kullanılan demir hapları veya besin takviyesi olarak kullanılan haplar buna örnektir.

3-)İç Organlarda Meydana Gelen Kanama

Mide ve bağırsak sistemlerinde meydana gelen kanamalar siyah dışkılamaya neden olabilir. Bu daha çok ileri yaşlarda görülse de bebekte siyah ishalin nedenleri arasındadır. Bebekte bu rahatsızlığın görülmesinin nedenleri; bebeğin midesinde görülen bir rahatsızlık, şiddetli öksürüklerin yaptığı basınçlar olabilir. Üç gün süreyle devam eden siyah ishal durumunda doktorunuza başvurunuz.

4-)Yeni Doğan Bebeklerin Anne Karnında Anne Kanı ile Beslenmesi

Bebek için geçici bir durumdur ve kısa süre içinde bu durum geçer.

5-)Üşütme

Bebeklerde üşütme ile dışkının renginin değişmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Beraberinde karnın altında kramp da meydana gelebilir.

Bebekte Siyah İshal Nasıl Geçer?

Öncelikle yukarıda belirtilen gibi bebeğin siyah ishal dışkılamasının birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte ishalin 6 saatten fazla sürdüğü durumlarda, dışkıda kan görüldüğünde veya beraberinde kusma, karın şişliği ve bebekte görülen rahatsızlık devam ettiği taktirde doktorunuza başvurunuz.

  • İshalle birlikte bebekte su kaybı yaşanabilir, anne sütüne devam edilmelidir. Anne sütü, bebek için zararlı mikroorganizmalarla da savaşacaktır.
  • Doktorun önermediği ilaçlar kullanılmamalıdır.
  •  Bebek için kullanılan gıda malzemelerinin temizliği çok önemlidir. Steril edilmesi gerekmektedir.
  • Bebeğin üşütmemesi için ısı değişimlerine dikkat edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ