Boğazdan Gelen Cızırtılı Ses

Boğazdan Gelen Cızırtılı Ses

Boğaz ağrısından sonra görülen bir diğer boğaz sorunu, boğazdan gelen cızırtılı sesler veya boğazdaki garip seslerdir. Bu sesler çoğunlukla “boğazdan gelen cızırtılı ses” şeklinde ifade edilmektedir.Özellikle soğuk algınlığı, nezle akabinde sık görülür ve kısa zamanda geçer. Boğazdan ses gelmesi kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına neden olur. Şikayetin kaynağı hasta tarafından anlaşılamayacağından, doğru tetkik ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulmalıdır.

Problem genellikle üst solunum yolu rahatsızlıklarını işaret etse de, altında yatan bir çok sebep olabilir.

Boğazdan Ses Gelmesi Neden Olur?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Virüs veya bakterilerden kaynaklı meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonu bir takım bulgularla kendini belli eder. Viral(virüs kaynaklı) ya da bakteriyel enfeksiyon olmasına göre semptomlar farklılık gösterebilir. Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon, boğazdan ses gelmesi şikayetinin sebebi olabilir.Ancak tek başına yeterli bulgu değildir.

Viral enfeksiyon belirtileri şunlardır;

  • Hafif ateş,
  • Eklemlerde ağrı, yorgunluk hissi,
  • Baş ağrısı,
  • Burun akıntısı

Bakteriyel enfeksiyon semptomlarıysa şunlar olabilir;

  • Aşırı kırgınlık hissi,
  • Yüksek ateş,
  • Boğaz ağrısı,
  • Burun akıntısı

Bakteriyel enfeksiyon genellikle viral enfeksiyonların devamı şeklinde görülür. Yani viral enfeksiyonun ilerlemesi neticesinde üst solunum yollarında bakteriler eklenerek, bakteriyel enfeksiyon baş göstermektedir.

Üst solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan faranjite bağlı boğazdan cızırtılı ses gelmesi ve boğaz ağrısı şikayetlerine sıkça rastlanır. Boğaz iltihabı olarak bilinen rahatsızlık akut veya kronik olabilir. Boğazda yanma, kaşıntı, ağrı ve ses kısıklığı belirtileri arasındadır.

Ses Tellerinde Harabiyet

Ses tellerinin çok fazla kullanılmasına ve yorulmasına bağlı olarak boğazda cızırtılı ses gözlenebilir. Böyle bir durumda ses tellerinin bir süre dinlendirilmesi ve yorulmaması tavsiye edilir.

Kronik Hastalıklar

Boğazdan ikincil sesin gelmesi kronik hastalıkların göstergesi olabilir. Özellikle solunum yollarıyla ilgili olan kronik hastalıklarda sık görülür. Direkt olarak hastalıkların belirtisi olabileceği gibi rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde de görülebilir.

  • KOAH: Hava kanalları çeşitli çevresel etkenlerden ötürü iltihaplanabilir. Kanalların iltihaplanması uzun vadede akciğerlere etki ederek, burada zarara yol açar ve rahatsızlık baş gösterir. Özellikle sigara kullanan kişiler KOAH tehditi barındırmaktadırlar. Rahatsızlığın belirtileri, ilk evrelerde farklıyken ilerlemiş vakalarda ayrı olabilmektedir. Genel olarak hırıltılı solunum, şiddetli öksürük rahatsızlığın belirtileridir.
  • Astım: En bariz belirtisi nefes alıp verirken zorlanma olan astım rahatsızlığı hırıltılı solunum ve öksürük bulgularını da barındırmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ