Douglasta Sıvı

Douglasta Sıvı

Douglasta sıvı nedir, ne demektir tıp dünyasında sık karşılaşılan sorulardan birisidir. Douglas demek rahim arkasında yer alan boşluğa verilen bir isimdir ve tıp dünyasında bu isimden sıklıkla bahsedilir. Özellikle herhangi bir sağlık sorununun tanı ve tespiti için yapılan tetkikler esnasında bu kelimeden sıklıkla bahsedildiğine tanık olmak mümkündür. Douglasta sıvı ise douglas denilen rahim arkasındaki boşlukta meydana gelen sıvı birikmesine verilen bir addır. Bu oldukça sık rastlanılan ve tehlikeli olmadığı bilinen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Douglasta sıvı kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunudur ve korkulması gereken bir durum yoktur. Böyle bir sorun ile karşılaşılması halinde yapılacak testler ile korkulacak bir durum olmadığını ortaya çıkacağı için paniğe gerek yoktur.

Douglasta Sıvı Ne Demek?

Tıp dünyasında rahim arkasında yer alan boşluk Douglas olarak adlandırılır. Bu tıbbi terim kadınlar ile ilgili sorunları kapsar ve korkulacak bir sorun olarak görülmemektedir. Douglas denilen rahim arkası boşluğunda çeşitli zaman dilimlerinde sıvı birikir ve bu sıvı birikimi zaman içinde artar. Kadınlarda yumurtlama döneminde ortaya çıkan bu sıvı birikimi önemli bir sağlık sorunu olarak görülmese bile yine de dikkate alınması gereklidir.

Kadınlarda douglasta sıvı birikmesi yalnızca yumurtlama döneminde değil, bazı enfeksiyonel hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu nedenle böyle bir sağlık sorunu ile karşılaşılması halinde altında yatan nedenler kesinlikle kontrol edilmelidir.

Douglasta Sıvı Birikmesi Neden Olur?

Douglasta sıvı birilmesi rahim arkası boşlukta meydana gelen bir durumdur ve ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmez. Kadınların yumurtlama döneminde rahim arkası boşlukta sıvı birikir ve sıvı birikmesi zamanla artış gösterir. Bu durumun diğer bir sebebi ise enfeksiyon hastalıklarıdır. Herhangi bir enfeksiyon durumunda da rahim arkası boşlukta yani douglasta sıvı birikimi gözlenebilir.

Sorunun neyden kaynaklandığını öğrenmek için gerekli tetkiklerin yapılması ve enfeksiyona bağlı sıvı birikimlerinde gerekli tedavi yolları araştırılmalıdır.

Douglasta sıvı birikiminin 3 temel sebebi arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kadınların yumurtlama döneminde,
  • Enfeksiyonel hastalıklarda,
  • Oval tümörlerden kaynaklı olarak rahim arkası boşlukta sıvı birikimi gözlenebilir.

Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Douglasta sıvı birikimi olarak adlandırdığımız bu sorun yumurtlama dönemi nedeniyle ortaya çıktıysa bu durum ciddiye alınmaması gereken, önemli bir sağlık sorunu değildir. Sorunun kaynağının enfeksiyon ve oval tümörler olması durumunda sıvı zararlı bir hale geldiği için en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilmektedir.

Douglasta sıvı birikimi için hastanelerde jinekoloji bölümünden randevu alınmalı ve uzman bir jinekolog tarafından muayene edilmelidir.

Douglasta Sıvı Birikimi Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların yumurtlama döneminde rahim arkası boşlukta sıvı birikir, bu oldukça normal bir durum olduğu için tedavi edilmeye gerek yoktur. Enfeksiyon ve oval tümör kaynaklı sağlık sorunlarında ise doktorun önereceği tüm tetkiklerin yapılması gereklidir. Bu gibi durumlarda ilaç ile tedavi mümkün olmaktadır. En doğru tanı ve tedavi için uzman bir jinekolog ile görüşülmeli ve yapılacak testlerin sonucuna en uygun olacak tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ