Ele Giren Cam Parçası Nasıl Çıkarılır?

Ele Giren Cam Parçası Nasıl Çıkarılır?

Herhangi bir sebepten ötürü vücuda girmiş olan cam parçalarının çıkarılması için yapılması gereken işlemler çok dikkat gerektiren işlemlerdir. Sıradan ufacık bir kıymık batması durumunda bile kişinin vücudunda açık yara oluşması ihtimali ya da o bölgede iltihabi bir durumun oluşması ihtimaline karşı batan bir cismin steril bir şekilde çıkarılması gerekir. Asla kişi vücuduna batan cam parçasını kendisi çıkarmaya çalışmamalıdır.

Çoğu zaman hastalar cam kesiği ya da cam batmasında elleri ile tutup camı çıkarırlar ve bunun sağlıklı bir şey olduğunu zannederler. Oysaki nasıl insan vücuduna saplanan bir kesici alet örneğin; bıçak direk çıkarılmazsa batan bir cam da kesinlikle çıkarılmamalıdır.

Bir sinir ucuna ya da atar damarın yakınına isabet etmiş olabilir. Eğer öyle bir durum var ise atar damara hasar verilmesi ile durdurulamayacak kanamalar meydana gelebilir. Ya da sinir zedelenmesi ile kişide beklenmeyen sonuçlar oluşabilir. Cam parçası ele batınca o bölgeye hem hasar verir hem de o esnada orada bir baskı oluşturur bu baskıdan ötürü de onları çıkarmak son derece tehlikelidir.

Cam Batması ve Tedavisi

  • Cam batmasının tedavisi için yapılacak ilk şey ambulansı arayıp hastaneye gitmektir. Bu yapılacak en iyi ilk yardım olacaktır. Ancak hareket esnasında cisim de hareket edebileceği için camı sabitlemek gerekir. Bu nedenle batan camın etrafına gazlı bez ile sağına ve soluna güzelce dayanacak şekilde sarılı bir koruma yapılmalıdır.
  • Kesinlikle yapılmaması gereken şey ise batmış olan camın çıkarılmaya çalışılmasıdır. Asla dokunulmamalı ve batan cam çıkarılmamalıdır.
  • Cisim uzman personel tarafından çıkarılmalıdır ve cismin bu aşamada çıkarılmasının ardından gerekli görülür ise cerrahi operasyona başlanır. Cam parçaları deri içerisinde irili ufaklı bir hal aldı, sırça gibi dağıldı ise büyük parçayı çıkarmanın ardından onların da çıkarılması gerekir. Bu işlem ancak uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

Tedavi sıklıkla cerrahi müdahale gerektirir. Ve elde cam uzman personel tarafından çıkarılarak içeride kalan parça var mı diye kontrol edilir. Eğer var ise onların da temizlenmesinin ardından açık yara dikilerek kapatılır. Bu durum camın batmasına göre değişir. Eğer çok büyük bir kesi oluşmuşsa ya da damara denk gelmiş ise yapılacak müdahaleler daha ciddidir ve acil müdahale edilmesi gerekir.

Cam Kırığı Vücutta İlerler mi?

Cam parçası ufalanmış ve küçük ise battığı yerde kaldı ise bu durumda deri içerisinde cam parçası hareket edebilir. Kişinin hareketleri, kanın akışı ile cam parçasının elin bir yerinden bir yerine yol alması çok normaldir. Bu nedenle tedaviyi gerçekleştirenin hekim olması ve titiz davranması gerekir. İlerleyen zamanlarda o parça kişide daha büyük hasarlara neden olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ