Göbek Deliğinde Kızarıklık ve Koku

Göbek Deliğinde Kızarıklık ve Koku

Göbek deliği insanlarda farklılık gösterir. Kimi insanda çukurken kimisinde daha dışa doğru çıkıktır. Göbek deliğinde kızarıklık ve koku olması göbek deliği iltihabının en belirgin özellikleridir. Farklı maddeler ve mantarlar, bakteriler göbek deliğinde kolayca toplanabilir. Kir ve kıyafetlerin pamukları da göbek deliğinde toplanabilir.

Tüm bunlar enfeksiyon ve iltihap oluşturabilir. Göbek deliği iltihabı başlangıç seviyesinde kolayca tedavi edilebilirken, gecikilen durumlarda göbek fıtığı, göbek düşmesi gibi ciddi problemlere yol açabilir. Göbek deliği iltihabına tıp dilinde omfalit denir. Başlangıç seviyesinde farkedilip tedavi edilmesi gerekir. Göbek deliği iltihabı o bölgede koku, kızarıklık ve akıntı gibi sorunlara yol açar ve bu durum kişiyi oldukça rahatsız eder.

Göbek Deliği İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Göbek deliğinde koku,
  • Akıntı olması,
  • Kızarıklık ve şişlik,
  • Orta derecede ağrı ve dokununca hassasiyet,
  • Kanama

Göbek Deliği İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Dokunmak

Elle sürekli göbek deliği ile oynamak o bölgede bakterilerin üremesini kolaylaştırır ve iltihaba yol açar.

Aşırı terleme

Göbek deliği vücudun daha iç kısmında yer aldığı için terlediğinizde göbek deliğinizde daha fazla ter olur. Nem, bakterilerin üremesi için çok iyi bir ortamdır. Bunun çözümü için terlediğinizde temiz bir mendil ile göbek deliğinizi temizleyebilirsiniz.

Kötü temizlik

Az duş alan, kıyafetleri çok fazla değiştirmeyen ve sabunlanmayan kişilerde göbek deliğinde bakteri, mantar ve kir rahatça birikir ve iltihap çok olasıdır.

Piercing

Piercing vücudun birçok bölgesine takıldığı gibi göbek deliğine de estetik amaçlı takılabilir. Fakat bu durum çok tehlikelidir. Enfeksiyon riski çok fazladır ve göbek deliğinde enfeksiyon olduğunda piercing’i çıkarmak gerekir. Bu nedenle piercing taktırdıysanız sabah akşam temizliğini yapınız ve kremlerinizi sürünüz.

Göbek Deliği İltihabı Tedavisi

Evde bakım

  • Ilık tuzlu su bakterileri yok eder. İltihabın geçmesini sağlar. Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuzu eriterek pamukla iltihap yerine sürün.
  • Alkol ile temizleme yapabilirsiniz. Alkol bakterilerin üremesini önleyecek ve göbek deliği bölgesini temiz tutacaktır.
  • Çay ağacı yağı ile de temizleme yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı antibakteriyel ve antifungaldir. (Bakteri ve mantar önleyici). 4-5 damla çay ağacı yağı ile zeytinyağı karıştırılır ve pamuk ile sürülür.

Tıbbi tedavi

Doktorunuza başvurarak iltihabın nedenini ve tedavisini öğrenebilirsiniz. Başlangıç evresindeki bir iltihabı önlemeniz çok kolay olacaktır. Bu nedenle göbek deliğinizde kızarıklık, koku, şişlik, akıntı gibi belirtiler varsa derhal doktora başvurmalısınız. Doktorunuz tedavinizi şekillendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ