Kasıklarda Yanma Hamilelik Belirtisi midir?

Kasıklarda Yanma Hamilelik Belirtisi midir?

Kasıklarda hissedilen yanma, ağrı hissinin altında yatan pek çok neden olabileceği gibi kimi zaman hamilelik ile ilgili olabilmektedir. Hamilelik hazırlığında olan kadınlar, kasıklardaki yanmanın hamilelik belirtisi olduğunu düşünürler. Bu durum her zaman hamilelik göstergesi olmasa da, bazen gebelik belirtisi olarak baş gösterebilmektedir.

Kasıklarda Yanma Hamilelik Belirtisi midir?

Hamileliğin en bilindik bulgusu adet gecikmesidir. Ergenlik döneminden itibaren başlayan adet kanamalarının döngüsündeki düzensizlik, gebelik göstergesi olarak kabul edilir. Adet gecikmesinin yanı sıra kasık ve bel bölgesinde hissedilen ağrılar da gebeliğin işaretçisi olabilmektedir.

Hamilelik evresinde rahmin büyümesi ile birlikte rahmi tutmakla görevli bağ dokularda gerilme meydana gelir. Bağ dokulardaki bu gerilme, kasıklarda ağrı ve yanma hissi olarak baş gösterir. Bu süreçte büyüyen fetusa karşı rahim adapte olma sürecindedir.

Kasıklarda yanma, ağrının dışında rahmin büyümesiyle birlikte bağların genişlemesi ve gebelik döneminde anne adayının kilo alması bel ağrısına da sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kasık ve bel ağrısı, spazmı yaşayan anne adaylarının aklına ilk olarak gebelik ihtimali gelir. Fakat bu şikayetlerin hamilelik ile ilgili olup olmadığından emin olmak adına, muhakkak gebelik testi yaptırılmalıdır.

Kadınlarda Kasıklarda Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınların yaşadığı kasıklardaki yanma hissinin gebelik dışında pek çok sebebi olabilir. Aşağıda bu etkenlerin başlıcalarından bahsedilmektedir.

  • Adet dönemi: Genellikle adet döngüsünün ilk günlerinde baş gösteren kasıktaki yanma hissi, döngünün bitmesiyle son bulur.
  • İdrar yolu enfeksiyonu: Daha çok kadınlarda gözlenen idrar yolu enfeksiyonu, kasıklarda yanma problemine yol açabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonundan kastedilen durum; idrar kanalları, mesane, üretra, böbrek gibi yapılardan herhangi birinde baş gösteren enfeksiyondur.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsedildiği üzere kasıklarda yanma hamilelik belirtisi olarak değerlendirilse de, tek başına gebelik göstergesi değildir. Beraberinde diğer gebelik bulgularının olup olmadığına bakılır.

  • Adet gecikmesi: Gebeliğin en bilindik bulgusudur. Ancak her adet gecikmesi de hamileliği gösteriyor olmayabilir. Stres, kullanılan ilaçlar, beslenme düzensizlikleri de adet kanamasının gecikmesine yol açabilmektedir.
  • Göğüslerde büyüme ve hassasiyet: Hamilelik döneminde vücuttaki hormonel değişimlerden ötürü göğüslerde büyüme, ağrı ve hassasiyet oluşabilmektedir.
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi,
  • Kasık ve bel ağrısı,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Baş dönmesi ve baygınlık hissi

Eğer kasıklarda yanma ve ağrı ile birlikte adet gecikmesi de söz konusuysa, doğum kontrol testi uygulamakta yarar vardır. Eczanelerden basitçe temin edilebilen doğum kontrol testleri sayesinde idrardaki Beta HCG yani gebelik hormonu değerleri ölçümlenir. Şayet idrarda gebelik hormonu söz konusuysa, pozitif yoksa negatif sonuç alınarak hamileliğin olup olmadığı anlaşılabilir.

NOT: Yapılan basit doğum kontrol testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni; gebelik hormonunun önce kana ardından idrara salınmasıdır. Buna bağlı olarak kişi hamile olsa dahi gebelik hormonu henüz idrara salınmadığından, testte negatif sonuç alınabilir. Bu yüzden tamamen emin olmak adına sağlık kuruluşunda gebelik testi yaptırmakta fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ